W Kielcach rozpoczyna się jedna z największych imprez zbrojeniowych! Na otwarciu m.in. prezydent Duda i minister Błaszczak

Artykuł
Twitter/@PGZ_pl

W Kielcach rozpoczyna się jedna z trzech największych na świecie imprez zbrojeniowych - Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO). W uroczystym otwarciu targów, które zaplanowano na godzinę 12.00, wezmą udział między innymi prezydent Andrzej Duda, minister obrony Mariusz Błaszczak i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Organizatorzy MSPO przygotowali liczne atrakcje na pierwszy dzień targów. Tuż otwarciu nad Kielcami przelecą amerykańskie myśliwce F-35, latająca cysterna KC-135 oraz uważany za najdroższy samolot świata Boeing P8-Poseidon. To morski samolot rozpoznawczy, który do tej pory nie był prezentowany w Polsce.

W tegorocznej edycji kieleckich targów udział Amerykanów i sprzętu, jakim dysponuje armia Stanów Zjednoczonych, będzie wyjątkowo bogaty. USA organizują bowiem wystawę narodową. Organizatorzy targów starają się, żeby narodowe stoiska co roku prezentowało inne państwo.

Hitem amerykańskiej wystawy ma być prezentacja pełnowymiarowej makiety samolotu wielozadaniowego F-35A Lightning II, którego zakupem Polska jest zainteresowana.

Dużą część targowych stoisk zajmie również wystawa polskich sił zbrojnych. Nasza armia osobną wystawę w Kielcach organizuje już po raz dwudziesty.

Prezentacja projektu "Borsuk" 

Z tej okazji zaplanowano - jeszcze przed oficjalnym otwarciem - prezentację, z udziałem szefa MON Mariusz Błaszczaka, projektu "Borsuk". To program mający na celu zastąpienie wysłużonego BWP-a (Bojowego Wozu Piechoty), którym wojska lądowe posługują się od kilkudziesięciu lat, nowoczesną gąsiennicową platformą. W projekt "Borsuk" zaangażowana jest m.in. spółka Huta Stalowa Wola.

Następca BWP-a to w pełni polski produkt, a podstawowe uzbrojenie będzie stanowić wieża bezzałogowa, w którą obecnie wyposażone są kołowe transportery Rosomak. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można w Borsuku zastosować m.in. polskie przyrządy optoelektroniczne oraz wykorzystywać amunicję programowalną i armaty Bushmaster, z możliwością łatwej wymiany lufy do kalibru 40 mm, a także odpalaniem przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike produkowanych w radomskim Łuczniku.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego zakończy się w piątek. Podobnie, jak w latach ubiegłych, w weekend 7 i 8 września targowe hale zostaną udostępnione szerokiej publiczności. Po raz pierwszy w trakcie dni otwartych zwiedzający będą mogli oglądać amerykański sprzęt i uzbrojenie. Do tej pory publiczność zwiedzała w weekend tylko wystawę polskiego wojska.

W sumie w tym roku w Kielcach zaprezentuje się ponad 600 firm z 31 krajów. Połowę wystawców będą stanowiły zagraniczne firmy. Najnowsze osiągnięcia przemysłu zbrojeniowego będą prezentowane w siedmiu halach wystawienniczych oraz na stoiskach zewnętrznych.

Źródło: IAR

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy