Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

W Hongkongu aresztowano prawie 300 osób protestujących przeciwko przełożeniu wyborów. Policja użyła wobec protestujących kul pieprzowych

AKŁ 19:31 6 września 2020
Zatrzymani demonstranciPAP
Wybory do hongkońskiej Rady Ustawodawczej miały się odbyć w niedzielę, ale 31 lipca propekińska szefowa administracji regionu Carrie Lam przesunęła je o rok z powodu nawrotu pandemii koronawirusa. Według opozycji rząd używa kryzysu jako wymówki, by uniemożliwić jej zwycięstwo wyborcze.
Przełożenie wyborów to cios dla opozycji demokratycznej, która na fali masowych antyrządowych protestów z ubiegłego roku odniosła miażdżące zwycięstwo w listopadowych wyborach do rad dzielnic i liczyła na przejęcie po raz pierwszy większości mandatów w Radzie.

W niedzielę około 2 tys. policjantów rozlokowano na Półwyspie Koulun, podczas gdy setki demonstrantów machały plakatami i skandowały popularne antyrządowe hasła, takie jak „Wyzwolić Hongkong”, „Oddajcie mi mój głos” i „Skorumpowani gliniarze”, które są zabronione w związku z nowym prawem o bezpieczeństwie państwowym, narzuconym Hongkongowi w maju przez Pekin.

W oświadczeniu opublikowanym na Facebooku policja poinformowała, że aresztowano co najmniej 289 osób, w większości za udział w nielegalnym wiecu.

Wieczorem władze Hongkongu potępiły „nielegalne i samolubne czyny” protestujących. „Priorytetem dla Hongkongu jest teraz zjednoczenie i wspólna walka z wirusem” - powiedział rzecznik rządu.

Władze ChRL zaczęły tłumić sprzeciw mieszkańców Hongkongu po siedmiu miesiącach masowych i często gwałtownych antyrządowych protestów, które wstrząsnęły miastem w 2019 roku. W bieżącym roku praktycznie wszystkie zgromadzenia zostały zakazane, a władze powołują się zarówno na obawy dotyczące bezpieczeństwa, jak i na walkę z Covid-19.

Specjalni sprawozdawcy ONZ ostrzegli w piątek, że powszechnie krytykowane prawo o bezpieczeństwie państwowym stanowi zagrożenie dla wolności i prawa do protestu w byłej kolonii brytyjskiej. Władze Hongkongu twierdzą, że nie wpłynęło ono jednak na swobody wypowiedzi i zgromadzeń gwarantowane zgodnie z zasadą „jeden kraj, dwa systemy”, ustanowioną po przekazaniu regionu Chinom w 1997 roku.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze