Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

W całym kraju rozpoczęło się głosowanie. Trwają wybory parlamentarne 2019. Sprawdź zasady

PR 10:27 13 października 2019
pixaby/ Telewizja Republika
Rozpoczęły się wybory parlamentarne. W lokalu wyborczym dostajemy dwie jednostronicowe karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu, drugą - do Senatu. Aby oddać ważny głos, na jednej karcie należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Lokale wyborcze są otwarte od godz. 7 do 21.

Jeśli ktoś nie wie, gdzie może oddać swój głos, można to sprawdzić m.in. na stronie internetowej gminy, na stronie internetowej PKW, gdzie znajduje się pełen wykaz obwodów głosowania oraz wyszukiwarka.

Do lokalu wyborczego trzeba zabrać dokument tożsamości. Pozwoli on na znalezienie i zweryfikowanie wyborcy w spisie, co przekłada się na dopuszczenie do głosowania i wydanie kart.

Zgodnie z prawem komisja wyborcza przed wydaniem karty do głosowania ma obowiązek sprawdzić tożsamość wyborcy.

Komisja wyborcza uzna każdy dokument, który zawiera informację o instytucji, która go wydała, imię i nazwisko posiadacza oraz jego zdjęcie. Zatem może być to także prawo jazdy, czy paszport.

Jeśli zaś wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

Po weryfikacji, wyborca otrzymuje dwie jednostronicowy karty do głosowania.

Na jednej karcie znajdą się listy kandydatów do Sejmu zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami).

Druga karta będzie zawierała nazwiska kandydatów do Senatu. Nazwiska kandydatów na posłów będą wydrukowane na szarym tle, a na senatorów - na żółtym.

Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

 

Karta do głosowania na pierwszej stronie będzie opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej oraz okręgowej komisji wyborczej.

Zabronione jest wynoszenie kart poza lokal wyborczy. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

 

Należy pamiętać, że Do końca głosowania w całej Polsce obowiązuje cisza wyborcza. Podczas jej trwania, nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, czyli publicznie nakłaniać lub zachęcać do głosowania w określony sposób.

Oznacza to, że nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie.

 

 

Źródło: KPW, media

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze