Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

W Belwederze można wpisać się do księgo kondolencyjnej Zbigniewa Brzezińskiego

kos 14:36 9 czerwca 2017
prezydent Andrzej Dudaprezydent.pl
- Polska i Polacy nigdy nie zapomną wkładu prof. Zbigniewa Brzezińskigo w dzieło naszej wolności i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej - mówił w piątek w Belwederze prezydent Andrzej Duda składając wpis w księdze kondolencyjnej.

 

W piątek i sobotę, wyłożona jest w Belwederze księga kondolencyjna, poświęcona pamięci tego znanego i cenionego politologa, wykładowcy uniwersyteckiego i doradcy ds. Bezpieczeństwa Narodowego prezydenta Jimmy'ego Cartera, kawalera Orderu Orła Białego oraz Medalu Wolności.

- Z wielkim smutkiem żegnamy pana prof. Brzezińskiego - obywatela Stanów Zjednoczonych, Amerykanina, ale zarazem Polaka, który zawsze o kraju swoich przodków pamiętał - powiedział dziennikarzom prezydent.

- Polska i Polacy, nasza historia, nigdy nie zapomną wkładu pana profesora w dzieło naszej wolności, bezpieczeństwa Rzeczypospolitej; wkładu pana profesora w idee naszego wejścia, jako narodu, jako państwa, do wspólnoty euroatlantyckiej. Przede wszystkim do wspólnoty bezpieczeństwa, jaką stanowią kraje należące do NATO - mówił.

Prezydent Duda podkreślił też, że wkład prof. Brzezińskigo w "wielkie dzieło wejścia Polski do NATO, wspólnoty Zachodu, jest nieoceniony".

Jego zdaniem, praca prof. Brzezińskiego dla Polski "w czarnych czasach, kiedy byliśmy za Żelazną Kurtyną", to "wielkie działo walki o wolną i suwerenną Polskę". - Zawsze będziemy panu profesorowi za tę pamięć o ojczyźnie, kraju przodków, Polsce, ogromnie wdzięczni - podkreślił.

Prezydent napisał w księdze kondolencyjnej m.in., że prof. Brzeziński był "zasłużonym budowniczym więzi transatlantyckich, znawcą i bezkompromisowym przeciwnikiem systemu sowieckiego, orędownikiem bezpieczeństwa międzynarodowego, opartego na prymacie zasad prawa, wolności i solidarności".

"Zapamiętamy go, jako skutecznego polityka, dyplomatę i doradcę, błyskotliwego intelektualistę i wspaniałego, mądrego i prawego człowieka" - napisał prezydent Duda.

Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones, który towarzyszył prezydentowi podczas uroczystości, powiedział dziennikarzom, że prof. Brzeziński był wielkim i dobrym człowiekiem. - Na zawsze pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci - dodał.

Do księgi kondolencyjnej wpisał się też marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Prof. Brzeziński, przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Narodowego w administracji prezydenta Cartera (1977-1981), sowietolog i wykładowca uniwersytecki, zmarł 26 maja w wieku 89 lat. Uroczystość pogrzebowa śp. Zbigniewa Brzezińskiego odbędzie się w piątek 9 czerwca w Waszyngtonie.

Osoby zainteresowane dokonaniem wpisu w księdze kondolencyjnej mogą to uczynić w piątek 9 czerwca 2017 roku w godzinach 12.30 – 18.00 oraz w sobotę 10 czerwca 2017 roku w godzinach 9.00 – 12.00.

Wejście do Belwederu przez bramę główną, po okazaniu dowodu tożsamości i kontroli bezpieczeństwa.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze