Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

W Australii nadal niebezpiecznie! Ćwierć miliona mieszkańców musi się ewakuować

AS 9:20 11 stycznia 2020
Fir0002 [CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]
Ćwierć miliona mieszkańców Australii zostało wezwanych do ewakuacji. Powodem jest rosnące zagrożenie w południowych stanach kontynentu. Po chwilowym spadku temperatur meteorolodzy twierdzą, że w weekend pożary lasów znów mogą zwiększać swój zasięg.

Miejscowe władze wysłały SMS-y z apelem o ewakuację do 240 tysięcy osób ze stanu Wiktoria. Podobnie było w sąsiednim stanie Nowa Południowa Walia, choć nie wiadomo, ile w sumie osób dostało takie ostrzeżenia.

W ostatnich dniach pożary zostały nieco zastopowane, bo w najbardziej zagrożonych rejonach ochłodziło się, ale w weekend wzrosnąć mają zarówno temperatury jak i siła wiatru. To sprawia, że już teraz część lokalnych pożarów łączy się ze sobą, tworząc ogromne zagrożenie.

- Ogromna liczba pożarów sprawia, że walka z nimi będzie trwała długie tygodnie i to pomimo deszczu, który pada w Melbourne i spodziewanej poprawy pogody - oświadczyła premier stanu Wiktoria Daniel Andrews.

Sytuację dodatkowo utrudniają pojawiające się burze. Australijskie władze wysłały do walki z pożarami wojsko oraz samoloty gaśnicze. Trudne warunki sprawiają jednak, że maszyny nie mogą operować w nocy.

 

Pożary lasów trawią Australię od września. Wybuchają każdego roku o tej porze, ale naukowcy twierdzą, że skala tegorocznych pożarów jest nieporównywalnie większa niż w latach ubiegłych. Część australijskich meteorologów twierdzi, że jedną z przyczyn pożarów są zmiany klimatyczne.

 
 

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - R. GROMADZKI - W. GADOWSKI - "UCIECZKA OD WOLNOŚCI"
Wczytuję komentarze...
Najnowsze