Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

W Auschwitz polskość jest niewskazana? Dyrekcja muzeum chciała wykluczyć z obchodów Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych

7:53 11 stycznia 2019
pixabay
Dopiero po interwencji wicepremiera Piotra Glińskiego Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych dostało trzy jednoosobowe zaproszenia na obchody 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wcześniej dyrekcja muzeum chciała całkowicie wykluczyć to środowisko z uroczystości.

W grudniu ub.r. stowarzyszenie w serwisie społecznościowym opublikowało informację, że zostało wykluczone z obchodów 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, które odbędą się 27 stycznia.

Powodem miała być biało-czerwona flaga, która jeden z przedstawicieli stowarzyszenia wniósł na zeszłoroczne uroczystości. Cała sytuacja miała miejsce podczas odmawiania modlitwy przy pomniku ofiar. Z pisma, które dyrekcja muzeum przesłała do członków stowarzyszenia wynika, że takie zachowanie miało przeszkadzać byłym więźniom obozu, którzy siedzieli w pobliżu, ponieważ flaga „zasłoniła im widok”. Co więcej, osoba trzymająca nasze barwy narodowe – według relacji przedstawicieli muzeum – miała niekulturalnie odzywać się do osób w pobliżu.


„Codzienna” poprosiła o komentarz Urszulę Kowalską, przedstawicielkę stowarzyszenia.

– To jest absurdalne. Po pierwsze, to była mała flaga, trzymana na wysokości pasa, i nie jest prawdą, że ona mogła komuś zasłaniać widok. Po drugie, osoba, która podeszła do nas z żądaniem, aby schować flagę, powiedziała, że »z czymś takim to na skocznie narciarskie możemy iść kibicować«. Kłamliwa jest również informacja, że flaga była rozwinięta w sektorze przeznaczonym wyłącznie dla byłych więźniów obozu. My ją rozwinęliśmy w przejściu w sektorze dla gości. Mamy zdjęcia, które potwierdzą naszą wersję – mówi „Codziennej” Urszula Kowalska, która w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau straciła trzech członków rodziny, w tym matkę.

 

 

 Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

Źródło: Jan Przemyłski / Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.174/1) - PRZEMYSŁ POGARDY W POLSCE I KTO GO URUCHOMIŁ
Wczytuję komentarze...
Najnowsze