Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Uwaga na lawiny w Tatrach

KW 14:15 27 maja 2020
fot. ilustracyjne / pixabay.com
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzega przed lawinami w wyższych partiach gór. W najbliższych dniach nad Tatry wrócą opady śniegu, które spowodują zagrożenie lawinowe.


Wczoraj około godziny 20 ratownicy TOPR wydali komunikat o najniższym, czyli pierwszym stopniu zagrożenia lawinowego w górach.
"Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin" - czytamy w komunikacie TOPR.


TOPR ostrzega przed lawinami przede wszystkim w partiach gór, które są położone powyżej 1900 metrów nad poziomem morza. O trudnych warunkach pogodowych informuje również Tatrzański Park narodowy. Zdaniem TPN warunki nie są sprzyjające, aby uprawiać turystykę i spacerować po górach. Ścieżki i szlaki górskie są mokre i błotniste co może powodować wypadki. Poza tym w wielu miejscach nawet w niższych partiach gór zalega jeszcze śnieg i oblodzenia.

 

,,Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask) oraz umiejętności posługiwania się nim" — można przeczytać w komunikacie parku.

Źródło: TPN, TOPR, gazeta.pl

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze