Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

UWAGA MATURZYŚCI! Dworczyk: klasyfikacja będzie mogła być przeprowadzona po 26 kwietnia

M.N. 17:32 24 kwietnia 2019
Telewizja Republika
Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe umożliwia przeprowadzenie klasyfikacji maturzystów po 26 kwietniu. Jak poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, gdy nowelizacja wejdzie w życie klasyfikacji będzie można dokonać 29 i 30 kwietnia.

Matury powinny się rozpocząć 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego.

Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli. Strajk polega bowiem na całkowitym powstrzymywaniu się przez nauczycieli od pracy.

 

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami rady pedagogiczne, w tym rady pedagogiczne klasyfikacyjne podejmują uchwały zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy jej członków.

We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe dot. zabezpieczenia klasyfikacji uczniów i przebiegu matur. Przewiduje ona, że w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach – organowi prowadzącemu.

"Gdyby tak się stało, ze z jakiś powodów w co oczywiście trudno uwierzyć, ale trzeba przewidywać każdą sytuację i dyrektor również nie przeprowadził klasyfikacji, organ prowadzący – najczęściej to są samorządy: powiaty, gminy – może wyznaczyć nauczyciela, który takiej klasyfikacji dokona. W praktyce wyglądało by to tak, że wójt, burmistrz, prezydent wyznacza nauczyciela, który ma przeprowadzić klasyfikację w danej szkole" – powiedział w środę szef kancelarii premiera na konferencji po posiedzeniu rządu.

"Termin klasyfikacji może nastąpić także po 23 kwietnia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Te klasyfikacje powinny nastąpić do 26 kwietnia. Nowelizacja przewiduje również możliwość przeprowadzenia po tym terminie klasyfikacji" – poinformował Dworczyk.

 

Poinformował także, jak będzie wyglądał proces legislacji przyjętego projektu. "Jutro rozpoczną się prace w Sejmie ponieważ jeszcze dziś zostanie przesłany (do Sejmu – PAP). Premier rozmawiał z marszałkiem Sejmu, marszałkiem Senatu, z panem prezydentem wiec te wszystkie ustalenia zostały poczynione odpowiednio wcześniej" – powiedział szef kancelarii premiera.

 

Źródło: IAR, media

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze