Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

USA: Senat przegłosował pakiet gospodarczy na czas pandemii. Jego wartość to niemal 2 bln dol.

mm 19:53 6 marca 2021
Uzupełniające fundusze otrzymają władze stanowe, szkoły oraz przedsiębiorstwaFot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Po negocjacyjnym maratonie Senat USA przegłosował warty 1,9 bln dolarów, pakiet gospodarczy na czas pandemii koronawirusa. Projektem ustawy zajmie się teraz Izba Reprezentantów.

Za przyjęciem pakietu opowiedziało się 50 Demokratów, przeciw było 49 Republikanów. Warta około 10 proc. amerykańskiego PKB ustawa trafi w przyszłym tygodniu do kontrolowanej przez Demokratów Izby Reprezentantów. Następnie na biurko prezydenta Joe Bidena, który zamierza ją podpisać. Gospodarcze wsparcie od rządu i Kongresu na czas pandemii Covid-19 było jednym z kluczowych punktów jego kampanii.

Projekt ustawy zakłada dodatkowe środki z budżetu na finansowanie kampanii szczepień, a także lekarstw i usług medycznych związanych z epidemią. Uzupełniające fundusze otrzymają władze stanowe, szkoły oraz przedsiębiorstwa.

Pakiet przewiduje także kolejną transzę bezpośrednich transferów pieniężnych dla większości dorosłych Amerykanów. Tym razem w wysokości 1,4 tys. dol. Na wiosnę 2020 r. Kongres przegłosował, a rząd rozdysponował takie zapomogi o wartości tysiąca dolarów.

20 mld dol. na czynsz

Tydzień przed wygaśnięciem nadprogramowego wsparcia dla bezrobotnych pakiet przewiduje przedłużenie go do września. Do tego okresu osoby bezrobotne mają otrzymywać dodatkowe 300 dolarów tygodniowo do podstawowych zasiłków. Dla tych, którzy mają problemy z opłatą czynszu na czas, wyasygnowano 20 mld dol.

Do przegłosowania ustawy doszło po trwającym ponad dobę, w tym całą noc, posiedzeniu Senatu i trwającym od tygodni maratonie negocjacyjnym.

W toku negocjacji doszło do kilku zmian w porównaniu z pakietem przegłosowanym pod koniec lutego przez Izbę Reprezentantów. Główne dotyczą ograniczenia pomocy dla bezrobotnych oraz odrzucenia zapisów o wprowadzeniu federalnej płacy minimalnej na poziomie 15 dol. za godzinę, za którymi optował senator Bernie Sanders. Przeciw takiemu krokowi oprócz Republikanów opowiedziało się także ośmiu Demokratów.

Stymulowanie przez zadłużanie

W czterech przegłosowanych przez Kongres pakietach krótko po wybuchu epidemii rozdysponowano prawie trzy biliony dolarów, co łącznie stanowiło największy w historii bodziec finansowy dla amerykańskiej gospodarki i ok. 14 proc. PKB USA. Pod koniec grudnia 2020 r. zatwierdzono kolejny pakiet, warty 900 mld dol., który powiązano z ustawą budżetową.

Rozmowy na temat wsparcia dla gospodarki na czas epidemii toczyły się w USA od lata. Demokraci opowiadali się za kwotami sięgającymi nawet trzech bilionów dolarów, wskazując na konieczność stymulowania gospodarki w kryzysie. Republikanie wysuwali ostrożniejsze propozycję, wskazując na ryzyko nadmiernego długu publicznego.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze