Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Umowa ws. grantu na połączenie gazowe Polska-Litwa podpisana

ap, mk 13:58 15 października 2015
Facebook/ PO
Premier Ewa Kopacz wzięła udział w Brukseli w uroczystości podpisania umowy w sprawie pomocy finansowej UE dla budowy gazowego połączenia Polska-Litwa.

Inwestycja ma przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego państw bałtyckich. Wsparcie finansowe UE, w ramach instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) wyniesie 295,4 miliona euro.

– Wspólnie z partnerami z państw bałtyckich udowadniamy, że można skutecznie działać na rzecz eliminacji wysp energetycznych w UE i wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego wszystkich państw naszego regionu – mówiła premier Kopacz.

Jej zdaniem projekt pozwoli przełamać historyczne ograniczenia. – Dzięki realizacji połączenia gazowego Polska–Litwa będziemy zdecydowanie silniejsi w negocjacjach z dominującym dostawcą gazu – podkreślała.

Szefowa rządu zwróciła uwagę, że na realizację projektu przeznaczono wysokie wsparcie ze środków unijnych. Wsparcie to wyniesie 295,4 miliona euro.

Jeszcze w tym roku ma zostać również uruchomiony most elektroenergetyczny między Polską i Litwą, który wzmocni integrację państw bałtyckich z rynkiem energii UE.

GIPL to projekt połączenia gazowego między systemami Polski i Litwy. Ma na celu integrację rynków gazowych państw bałtyckich z jednolitym rynkiem gazu Unii Europejskiej, dywersyfikację źródeł dostaw gazu, a także podniesienie bezpieczeństwa jego dostaw. Wykonawcami projektu są operatorzy systemów przesyłowych Polski i Litwy: Gaz-System S.A. i Amber Grid. Długość gazociągu na trasie Rembelszczyzna–Jauniunai to ok. 534 km, z czego po stronie polskiej 357 km, a po stronie litewskiej 177 km. Oddanie połączenia gazowego GIPL planowane jest na początek 2020 roku.

 

Źródło: premier.gov.pl, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze