Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Ukraiński rząd przeprowadzi lustrację. Uchwalono specjalną ustawę

mk 16:19 14 sierpnia 2014
flickr/Jennifer Boyer/CC BY 2.0
Parlament Ukrainy uchwalił w pierwszym czytaniu projekt ustawy o oczyszczeniu władzy, której celem jest m.in. uniemożliwienie zajmowania wysokich stanowisk przez osoby z ekipy obalonego w lutym prezydenta Wiktora Janukowycza.

Za wstępnym przyjęciem ustawy lustracyjnej opowiedziało się 252 spośród 299 deputowanych zarejestrowanych w sali obrad; Rada Najwyższa Ukrainy składa się z 450 posłów.

Jak napisano na stronie internetowej parlamentu, celem projektu ustawy jest przywrócenie zaufania do władzy i stworzenie warunków do zbudowania nowego systemu organów władzy zgodnie ze standardami europejskimi.

W przypadku wejścia w życie ustawy jej przepisy będą odnosiły się m.in. do członków centralnych organów władzy wykonawczej, prokuratora generalnego, szefów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Narodowego Banku Ukrainy, deputowanych do parlamentu, sędziów Sądu Konstytucyjnego i członków Centralnej Komisji Wyborczej.

Osoby te, a także ich bliscy będą sprawdzani, czy nie uczestniczyli w aferach korupcyjnych, czy złożyli prawdziwe deklaracje o swym majątku, dochodach, wydatkach i innych zobowiązaniach finansowych za ostatnie trzy lata.

Zgodnie z projektem ustawy za osoby negatywnie zweryfikowane uznano już prezydenta kraju, szefów centralnych organów władzy wykonawczej i organów ścigania, którzy zajmowali te stanowiska od 25 lutego 2010 do 22 lutego 2014 roku. Oznacza to uniemożliwienie sprawowania funkcji w strukturach państwowych przez ludzi z ekipy Janukowycza, w tym osoby odpowiedzialne za śmierć demonstrantów na kijowskim Majdanie Niepodległości na początku bieżącego roku.

Oprócz tego przyszła ustawa lustracyjna negatywnie weryfikuje osoby, które do 19 sierpnia 1991 roku, a więc do początku nieudanego puczu w Moskwie pod wodzą Giennadija Janajewa, zajmowały kierownicze stanowiska w partii komunistycznej, Komsomole, były funkcjonariuszami KGB, służyły lub współpracowały ze służbami specjalnymi innych państw.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze