Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

UE potępia zamordowanie Brytyjczyka. Zapowiada „zakończenie kampanii terroru”

mk 18:50 14 września 2014
FLICKR/JEPOIRRIER/CC BY-SA 2.0; youtube
Unia Europejska stanowczo potępiła zamordowanie Brytyjczyka Davida Hainesa przez bojowników dżihadystycznego ugrupowania Państwo Islamskie. Nagranie przedstawiające brutalną egzekucję pojawiło się w internecie w sobotę.

– Unia Europejska jest zdecydowana wspierać działania społeczności międzynarodowej w walce z wszelkimi organizacjami terrorystycznymi, które zagrażają stabilności regionu i świata – powiedział rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Zapowiedział, że UE będzie współpracowała z partnerami, aby "zakończyć tę makabryczną kampanię terroru i pociągnąć wszystkich winnych do odpowiedzialności".

Nagranie opublikowane przez IS w sobotę wieczorem pokazuje egzekucję Hainesa wykonaną przez ścięcie głowy. Brytyjczyk został uprowadzony w 2013 roku w pobliżu obozu dla uchodźców w miejscowości Atmeh, na północnym zachodzie Syrii. W regionie konfliktu zajmował się koordynacją pomocy humanitarnej.

Według arabskiej telewizji Al-Dżazira widoczny na nagraniu zamaskowany mężczyzna mówi, że Haines został zabity w odwecie za to, że rząd w Londynie obiecał pomoc wojskową dla Kurdów walczących z IS w północnym Iraku. BBC podaje z kolei, że londyński akcent zabójcy sugeruje, iż jest to ten sam mężczyzna, który był na poprzednich filmach z egzekucjami dwóch amerykańskich zakładników, dziennikarzy Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa.

Nagranie zawiera groźbę zamordowania kolejnego brytyjskiego zakładnika - podał SITE, amerykański ośrodek monitorujący działalność islamistów w internecie.

Brytyjskie MSZ potwierdziło istnienie wideo, ale wciąż sprawdza jego autentyczność.

Rząd Wielkiej Brytanii w niedzielę zapowiedział, że wraz z międzynarodową koalicją zlikwiduje IS, ale nie zadeklarował, czy brytyjskie lotnictwo weźmie udział w nalotach na pozycje dżihadystów. Już wcześniej wykluczył też wysłanie na miejsce brytyjskich sił lądowych.

CZYTAJ TAKŻE:

Brytyjski zakładnik zamordowany przez dżihadystów. Cameron: To akt absolutnego zła

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze