Uchodźcy w Polsce. Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie cudzoziemców

Artykuł
FOT. KRZYSZTOF BIAŁOSKÓRSKI

Na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się rządowym projektem ustawy o udzielaniu ochrony cudzoziemcom na terytorium Polski. Jak podkreślają wnioskodawcy, głównym celem noweli jest zwiększenie bezpieczeństwa państwa.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wpłynął do Sejmu pod koniec lutego. Pierwsze czytanie w komisjach odbyło się 30 marca. Projekt ma na celu dostosowanie polskich przepisów do unormowań wynikających z decyzji Rady Europejskiej podjętych we wrześniu 2015 r.

Na ich podstawie Polska zobowiązała się do przyjęcia uchodźców relokowanych z Grecji i Włoch. Chodzi m.in. o wydłużenie do 45 dni dotychczasowego 7-dniowego terminu przewidzianego na przekazanie przez Komendanta Głównego Policji, Komendanta Głównego Straży Granicznej lub szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego informacji, czy wjazd cudzoziemca na terytorium naszego kraju i jego pobyt w Polsce, mogą stanowić zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego (w sytuacjach szczególnych projekt dopuszcza przedłużenie tego terminu o 14 dni).

Bezpieczeństwo Polaków

Projekt nakłada obowiązek wypowiedzenia się organów, do których zwróci się Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców. W przypadku poinformowania przez którąkolwiek z instytucji szefa Urzędu o tym, że wjazd cudzoziemca do Polski i jego pobyt na jej terenie stwarza zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa, szef Urzędu ds. Cudzoziemców nie przeprowadzi przesiedlenia, a w przypadku relokacji, powiadomi państwo, z którego ma ona nastąpić, że cudzoziemiec nie został do niej zakwalifikowany.

Biuro prasowe Sejmu informuje, że komisja administracji i spraw wewnętrznych zaproponowała do projektu poprawkę o charakterze uściślającym (przepis przejściowy). Sprawozdanie na posiedzeniu Sejmu przedstawi poseł Sylwester Tułajew. Jak podkreślają wnioskodawcy, głównym celem nowelizacji ustawy jest zwiększenie bezpieczeństwa państwa w związku z relokacją lub przesiedleniami cudzoziemców na terytorium Polski.

Źródło: sejm.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy