Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

TVN musi sprostować nieprawdziwe informacje o Ordo Iuris. Jest decyzja sądu

JJ 7:05 19 listopada 2020
Wóz transmisyjny TVN24Drozdi-Pn, Public domain, via Wikimedia Commons
Stołeczny Sąd Okręgowy wydał wyrok nakazujący telewizji TVN zamieścić sprostowanie artykułu na temat Instytutu Ordo Iuris na stronie internetowej telewizji. Sąd uznał, że znalazły się tam nieprawdziwe informacje o Instytucie.

W artykule na stronie TVN zarzucono Ordo Iuris rzekome forsowanie „zakazu antykoncepcji, rozwodów, edukacji seksualnej i praktyk homoseksualnych”. Redaktor naczelny stacji został ponadto obciążony kosztami procesowymi.

– Najpierw Instytut zgłosił się z wnioskiem o zamieszczenie sprostowania do redaktora naczelnego TVN. Po odpowiedzi odmownej, sprawa trafiła do sądu. Prawnicy Ordo Iuris wskazywali, że w artykule znajdują się nieprawdziwe informacje, stawiające Instytut w negatywnym świetle. Udowadniali, że Ordo Iuris nigdy nie postulował zakazu czy też delegalizacji rozwodów, a jedynie dąży do wzmocnienia instytucji małżeństwa, poprzez przygotowanie projektów rozwiązań legislacyjnych na ten temat – czytamy w informacji prasowej Instytutu.

– Nieprawdą jest też, że Instytut miałby domagać się zakazu korzystania ze środków antykoncepcyjnych. Fundacja opublikowała za to analizę pt. „Konstytucyjne prawo lekarza do odmowy wypisania recepty na środki antykoncepcyjne lub wczesnoporonne”, w której wskazała na konstytucyjne prawo do wolności sumienia. Prawnicy podkreślili również, że Ordo Iuris nie postuluje wprowadzenia zakazu „praktyk homoseksualnych”. Tłumaczyli, iż Instytut nie kwestionuje równych praw ludzi, w tym tych utożsamiających się z ruchem politycznym LGBT. Nieprawdziwy jest również zarzut domniemanego postulowania przez Ordo Iuris zakazu edukacji seksualnej. Instytut sprzeciwia się jedynie wulgarnemu modelowi edukacji seksualnej opartemu na standardach WHO – podkreśla Ordo Iuris.

Tym samym sąd oddalił argumentację telewizji. Stacja TVN posiłkowała się argumentem, że kwestionowany fragment artykułu jest wyłącznie opinią autora.

– Informacja ta została przedstawiona tak, aby przez czytelnika była uznana za fakt. Stacja musi teraz zamieścić pod tekstem sprostowanie według treści zaproponowanej przez Instytut. Telewizja została też zobligowana do zapłaty kosztów procesowych – informuje Instytut Ordo Iuris.

 

 

 

Źródło: Ordo Iuris

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze