Trzy ustawy podpisane przez prezydenta

Artykuł
TWITTER/ KANCELARIA PREZYDENTA

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś trzy ustawy: ustawę z dnia 11 marca 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw, ustawę z dnia 25 lutego 2016 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawę z dnia 11 marca 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawy – Kodeks karny wykonawczy.

Celem zmian w ustawie – Kodeks karny oraz ustawie – Kodeks karny wykonawczy jest przywrócenie stosowania dozoru elektronicznego jako formy wykonywania kary pozbawienia wolności, a nie wyłącznie wykonywania kary ograniczenia wolności. Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2016 r. SDE będzie wykonywany w formie dozoru stacjonarnego, zbliżeniowego oraz mobilnego.

Ustawa z dnia 25 lutego 2016 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu dalsze dostosowanie przepisów ustawy do treści dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/13/UE z dnia 10 marca 2010 r. w sprawie koordynacji niektórych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących świadczenia audiowizualnych usług medialnych. Ustawa – uwzględniając zalecenia Komisji Europejskiej – upoważnia Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do określania – w drodze decyzji na wniosek nadawcy programu telewizyjnego rozpowszechnianego wyłącznie w systemie teleinformatycznym – niższego udziału w programie telewizyjnym audycji wytworzonych pierwotnie w języku polskim i audycji europejskich oraz w programie radiowym utworów słowno-muzycznych wykonywanych w języku polskim. Wydając taką decyzję Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ma uwzględnić liczbę odbiorców i zasięg programu oraz możliwość realizacji obowiązków nałożonych na nadawcę.

Ustawa z dnia 11 marca 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw rezygnacje z obowiązującego od lipca 2015 r. sądowego etapu postępowania karnego opartego na zasadzie kontradyktoryjności. Przywrócony zostaje proces, którego podstawą jest zasada nadrzędności prawdy materialnej w stosunku do zasady kontradyktoryjności. Ustawa zobowiązuje sąd karny do podejmowania samodzielnej aktywności w toku procesu. Fundamentalną zmianą jest modyfikacja reguł przeprowadzania dowodów w postępowaniu przed sądem (art. 167 kpk). Zmiana nakazuje sądowi uzupełnianie inicjatywy dowodowej poprzez przeprowadzenie dowodów z urzędu w każdym wypadku, gdy jest to niezbędne dla wyjaśnienia istotnych okoliczności sprawy. Do Kodeksu postępowania karnego wprowadza się nowy rozdział – „Skarga na wyrok sądu odwoławczego”. Nadzwyczajny środek zaskarżenia dotyczyć będzie wyroku sądu odwoławczego uchylającego wyrok sądu pierwszej instancji i przekazującego sprawę do ponownego rozpoznania. Stronie przysługiwać będzie skarga do Sądu Najwyższego, który po rozpoznaniu skargi na posiedzeniu bez udziału stron – oddali skargę albo wyrokiem uchyli zaskarżony wyrok w całości lub części i przekaże sprawę sądowi odwoławczemu do ponownego rozpoznania.

Źródło: prezydent.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy