Trzaskowski straszy Macierewicza Trybunałem Stanu. „Gazeta Wyborcza”: lista kandydatów w PiS jest długa

Artykuł
Wikimedia Commons / Telewizja Republika

Przypomnijmy, że niedawno kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, Rafał Trzaskowski, zaprezentował zespół ds. bezpieczeństwa i obrony Polski. Pojawił się tam były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Piotr P., który ma zarzuty dotyczące kontaktów z FSB. Trzaskowski poinformował też, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich wystąpi do Sejmu o postawienie Antoniego Macierewicza przed Trybunałem Stanu. Temat podłapała „Gazeta Wyborcza”, która straszy, że „lista kandydatów do Trybunału Stanu jest w PIS bardzo długa”.

Rafał Trzaskowski zapowiedział, że jeśli wygra wybory, złoży wniosek do Sejmu o postawienie byłego szefa MON Antoniego Macierewicza przed Trybunałem Stanu. W jego ocenie Macierewicz odpowiada za osłabienie zdolności obronnych Polski.

Ta zapowiedź najwyraźniej spodobała się dziennikarzom „GW”. „Lista kandydatów do Trybunału Stanu jest w PIS bardzo długa i na pewno obejmuje Jarosława Kaczyńskiego, Andrzeja Dudę, Zbigniewa Ziobro, Beatę Szydło, Mateusza Morawieckiego, Jarosława Gowina, PiS-owskich marszałków Sejmu i Senatu, Annę Zalewską za zniszczenie polskiej szkoły, kolejnych ministrów spraw wewnętrznych i komendanta głównego policji za zamianę policji państwowej w policję partyjną, chroniącą domek prezesa, partyjne spotkania, narodowców, a atakującą protestujących obywateli” – czytamy w artykule „GW”.

„Jeśli chodzi o pana Rafała Trzaskowskiego, to rozumiem tego typu zapowiedzi jako próbę mobilizacji swojego twardego elektoratu, tzw. twardego anty-PiS-u, dla którego pan minister Macierewicz jest wrogiem publicznym numer jeden” – mówił Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS, pytany o tę zapowiedź na wtorkowej konferencji w Warszawie zaznaczył, że głęboko wierzy, że przez najbliższe pięć lat prezydentem pozostanie Andrzej Duda.

Jak podkreślił, nie zgadza się z opinią Trzaskowskiego na temat Macierewicza. „Pan minister Macierewicz zasłużył się dla polskiej obronności. Rozpoczął procesy modernizacyjne, które dzisiaj kontynuuje pan minister (obrony narodowej) Mariusz Błaszczak” – powiedział. Wśród wcześniejszych zasług Macierewicza Fogiel wymienił też rozwiązanie WSI i działalność opozycyjną w PRL.

Fogiel ocenił, że tę zapowiedź kandydata KO można łączyć „z obietnicą przywrócenia emerytur esbekom”.

 

 

 

Źródło: "Gazeta Wyborcza",

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy