Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Trybunał Sprawiedliwości UE zawiesił ustawę o Sądzie Najwyższym. Pawłowicz: zamach TSUE na Polskę!

pmb 13:13 19 października 2018
Fot. Telewizja Republika
Jak czytamy na stronie rp.pl Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował o zawieszeniu przepisów dotyczących stanu spoczynku najstarszych sędziów Sądu Najwyższego i przywróceniu ich do pracy na warunkach, obowiązujących przed wejściem w życie nowej ustawy o SN.

– KE uważa, że polska ustawa o SN nie jest zgodna z prawem UE, ponieważ narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym zasadę nieusuwalności sędziów – mówiła rzeczniczka KE Mina Andreeva.

Do skargi Komisja dołączy wniosek o szybkie nałożenie na Polskę środków tymczasowych. – Chodzi o przywrócenie sytuacji w SN do stanu sprzed wejścia w życie ustawy – podkreśliła Mina Andreeva. 

Kopia decyzji, jaką miał wydać unijny trybunał w tej sprawie, została zamieszczona na Twitterze przez organizacje pozarządowe. Informują też o niej media w Polsce.

O doniesienia prasowe pytany był premier w Brukseli.

– Przyszło zawiadomienie ze strony TSUE. Na pewno po przeanalizowaniu ustosunkujemy się do tego. W rozmowach w Brukseli myślę, że przekonałem kilku przywódców, jak wyglądała polska reforma wymiaru sprawiedliwości i jak jest potrzebna – powiedział premier.

Według mediów Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił zawiesić przepisy dotyczące przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 lat, i przywrócenia do pracy tych przesuniętych już w stan spoczynku – na warunkach, jakie obowiązywały przed wejściem w życie nowej ustawy o SN

Sprawę zdążyła już skomentować prof. Krystyna Pawłowicz:

Źródło: rp.pl/wyborcza.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze