Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Trybunał Konstytucyjny: Nowa ustawa o TK częściowo niezgodna z Konstytucją

mg 11:37 11 sierpnia 2016
TELEWIZJA REPUBLIKA
Trwa ogłaszanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z Konstytucją nowej ustawy o Trybunale autorstwa PiS. Zdanie odrębne do wyroku złożyli sędziowie: Piotr Pszczółkowski, Julia Przyłębska i Zbigniew Jędrzejewski.

Trybunał w 12-osobowym składzie uznał za częściowo niekonstytucyjne m.in: generalną zasadę badania wniosków w kolejności wpływu, możliwość blokowania wyroku pełnego składu przez czterech sędziów, zapis że prezes TK kieruje wniosek o ogłoszenie wyroku do premiera, wyłączenie wyroku z 9.03 z obowiązku publikacji, niekonstytucyjne zobowiązanie prezesa TK, by dopuścił do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm.

Kaczyński: Trybunał w tej chwili nie uznaje obowiązującego prawa, chodzi tylko o wywołanie awantury

Podczas wczorajszej konferencji Jarosław Kaczyński podkreślał, że procedowanie ws. konstytucyjności nowej ustawy zanim wejdzie ona w życie jest nieuzasadnione. – Mówię o tym z wielkim bólem, ale trzeba powiedzieć, że Trybunał dzisiaj jest organem politycznym, którego funkcja konstytucyjna jest nieokreślona, bo trudno w kategoriach konstytucji ująć to, co w tej chwili Trybunał robi – mówił polityk, oskarżając TK o "paraliżowanie" działania Trybunału.

– Trybunał w tej chwili nie uznaje obowiązującego prawa, orzekając w tej chwili w sprawie ustawy, która za kilka dni ma wejść w życie. Jest rozpatrywana w trybie, który nie może być zastosowany w oparciu o ustawę, która nie może być zastosowana, ponieważ została uchylona przez Sejm – dodał Kaczyński.

Źródło: TVP Info, twitter/@PAPinformacje

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze