Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Trump: umowa o współpracy obronnej z Polską wzmocni NATO

ASy 20:13 15 sierpnia 2020
Prezydent TrumpPAP/EPA/Al Drago / POOL
- Podpisana w sobotę umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między USA a Polską zwiększy obecność wojsk amerykańskich w Polsce, wzmocni możliwości odstraszania NATO oraz bezpieczeństwo europejskie - oświadczył prezydent USA Donald Trump w komunikacie dostępnym na stronie Białego Domu. Podziękował też prezydentowi Dudzie i wszystkim Polakom.

- Dzisiaj moja administracja podpisała historyczną umowę o wzmocnionej współpracy obronnej z Rzeczpospolitą Polską - pisze amerykański przywódca. Tłumaczy, że porozumienie jest zwieńczeniem wielomiesięcznych negocjacji ze stroną polską.

W oświadczeniu Trump zapewnia, że umowa wzmocni współpracę wojskową między USA i Polską w celu dalszego "zwiększenia bezpieczeństwa europejskiego i pomocy w zapewnieniu demokracji, wolności i suwerenności" - czytamy.

Prezydent USA zapewnił także, że jego rząd "całkowicie odbudował" amerykańskie siły zbrojne, czyniąc dla nich więcej niż jakikolwiek inny gabinet w historii. Umowa z Polską ma być częścią działań, które mają zwiększyć możliwości wykonywania misji przez wojsko.

Amerykański przywódca podziękował prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie, Polakom oraz członkom swojej administracji za ciężką pracę nad osiągnięciem porozumienia oraz zapewnił, że USA oczekują na pełną realizację umowy i kontynuowanie ważnej współpracy z Polską.

Podpisana w sobotę przez amerykańskiego sekretarza stanu Mike'a Pompeo i polskiego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka umowa przewiduje stworzenie w Polsce wysuniętego dowództwa V. Korpusu USA, możliwość dalszego zwiększenia liczebności wojsk USA stacjonujących w Polsce oraz ustanowienie ram prawnych obecności amerykańskich żołnierzy nad Wisłą.

Źródło: polskieradio24.pl, PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze