Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

​Trudny wybór przed PSL

AS 8:41 31 maja 2019
Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]
W sobotę zbiera się Rada Naczelna PSL. Ma ona dokonać oceny wyników minionych wyborów i rozpocząć dyskusję na temat startu w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu. Zdecyduje, czy wejść w koalicję, czy wystartować samodzielnie. – PSL jest skazane na koalicję i na bycie przystawką PO. Samo nie przekroczy progu 5 proc. – uważa europoseł Ryszard Czarnecki.

W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego PSL startowało w ramach Koalicji Europejskiej wraz z PO, SLD, Nowoczesną i Zielonymi, zdobywając trzy mandaty. Uzyskali je: Jarosław Kalinowski, Krzysztof Hetman oraz Adam Jarubas. W kończącej się kadencji PE Stronnictwo miało czterech europosłów.

Sobotnia RN będzie poprzedzona dzisiejszym posiedzeniem Naczelnego Komitetu Wykonawczego. – Będzie dyskusja o wyborach – mówi nam poseł PSL Piotr Zgorzelski. Słaby wynik uzyskany przez PSL w wyborach samorządowych w 2018 r. i wejście w Koalicję Europejską z partiami lewicowymi wywołały protesty wielu lokalnych działaczy. Jak się dowiadujemy, konflikty w partii pojawiły się już w okresie wyborów samorządowych, a po ogłoszeniu wyników część struktur po prostu się rozsypała. Na przykład w powiecie białostockim czy sokólskim PSL ma duży problem z liczbą członków, część bowiem się wypisała, a pojedyncze osoby przeszły do PiS.

Po obecnych wyborach sytuacja wydaje się zdecydowanie gorsza. Biorąc pod uwagę, że w wyborach do PE PiS uzyskało na wsi poparcie na poziomie 70 proc., samodzielny start PSL w jesiennych wyborach jest bardzo mało prawdopodobny. Przedwczoraj prezes tej partii Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że gdyby PSL startowało samodzielnie, uzyskałoby 4,5 proc.

Autor: Paweł Tunia

 

CZYTAJ WIĘCEJ W DZISIEJSZEJ "GAZECIE POLSKIEJ CODZIENNIE"

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


WIECZÓR WYBORCZY - SAKIEWICZ, ZIEMKIEWICZ, ORZEŁ - TO BĘDZIE BARDZO CIEKAWY SEJM
Wczytuję komentarze...
Najnowsze