Tragiczny bilans świątecznego weekendu na polskich drogach. Życie straciło 20 osób

Artykuł
FLICKR.COM/James Offer/CC BY-NC-SA 2.0

20 osób zginęło, 252 zostały ranne w 196 wypadkach – to bilans świątecznego weekendu na polskich drogach. Policjanci od piątku do niedzieli zatrzymali 910 pijanych kierowców.

– To był dla nas bardzo pracowity weekend. Każdego dnia na drogach, w okolicach cmentarzy służbę pełniło ponad 20 tys. policjantów. W porównaniu z ubiegłym rokiem było bezpieczniej, ale i tak w wypadkach zginęło 20 osób – ocenił w rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, wśród ofiar jest 8 pieszych.

– Jesień to okres kiedy na drogach ginie więcej pieszych, m.in. z powodu wcześniej zapadającego zmroku. Niestety, mimo obowiązku, by w terenie niezabudowanym nosić odblaski, nadal wiele osób tego nie robi. Tymczasem jeden taki odblask zwiększa widoczność pieszego nawet kilkukrotnie – powiedział rzecznik.

Policyjna akcja „Znicz 2014” rozpoczęła się w piątek, ale już w czwartek wieczorem na drogach wyjazdowych z miast było tłoczno. Podobnie było też w piątek i w niedzielę – kiedy zaczęły się powroty. W dzień Wszystkich Świętych najtrudniejsza sytuacja była w pobliżu i na drogach dojazdowych do cmentarzy. Mimo apeli policji wiele osób nie skorzystało z komunikacji miejskiej i wybrało własne auta. Policjanci jeszcze przed weekendem przypominali o zmianach w organizacji ruchu.

– Było tłoczno, tworzyły się korki. Drogi w okolicach cmentarzy nie są przystosowane do tak dużego natężenia ruchu – dodał Sokołowski.

 Policjanci zatrzymali 910 pijanych kierowców.

– Wychodzi średnio 300 osób dziennie. To nadal bardzo dużo. Liczba ta świadczy o tym, że nasze apele nadal nie docierają do wielu osób – dodał Sokołowski.

Jak zaznaczył, jeszcze w poniedziałek policjanci w wielu rejonach kraju organizować będą „trzeźwe poranki”, by sprawdzić, czy ktoś po świątecznym weekendzie nie jedzie do pracy na „podwójnym gazie”.

 Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po wypiciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

 W ubiegłym roku w czasie trwającej 4 dni akcji „Znicz” na polskich drogach doszło do 338 wypadków, w których zginęło 38 osób, a 410 zostało rannych.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy