Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Tragiczne skutki wojny z dżihadystami. Prawie milion mieszkańców Mozambiku dotyka głód

ajg 15:46 13 kwietnia 2021
Konflikt zmusza ludzi do migracji (zdj. ilustracyjne)Pixabay
950 tys. ludzi stoi w obliczu ciężkiego głodu w północnym Mozambiku – poinformował we wtorek portal gosc.pl, powołując się na rzecznika Światowego Programu Żywnościowego (WFP). Powodem takiej sytuacji jest nasilenie się ataków dżihadystów w Cabo Delgado.

- Podczas gdy sytuacja bezpieczeństwa wciąż się pogarsza, ponad 950 tys. osób na północy Mozambiku mierzy się obecnie z ciężkim głodem — powiedział rzecznik WFP Tomson Phiri podczas konferencji prasowej. Jak dodał, WFP apeluje o przeznaczenie dodatkowych 82 mln dolarów na pomoc ok. 750 tys. uchodźcom wewnętrznym na północy kraju.

Głód to efekt masowej ucieczki mieszkańców przed eskalacją konfliktu z lokalną grupą dżihadystyczną nazywającą się Asz-Szabab, która przyrzekła lojalność Państwu Islamskiemu. Mimo często brutalnej, trzyletniej kampanii wojsk rządowych przy pomocy najemników z RPA, dżihadyści nadal rosną w siłę. W ubiegłym roku zdobyli port Mocimboa da Praia, a w marcu przeprowadzili krwawy atak na miasto Palma, w którego trakcie zginęły dziesiątki osób. Eksperci obawiają się kolejnego uderzenia na stolicę bogatego w gaz naturalny regionu, Pembę.

- W rezultacie haniebnego ataku na Palmę, rodziny musiały porzucić swe posiadłości i uciec przed niebezpieczeństwem. Wielu rozeszło się po sąsiednich dystryktach, a także uciekło na małe wyspy leżące wzdłuż wybrzeża Cabo Delgado, dodatkowo pogarszając już i tak trudną sytuację w północnym Mozambiku — powiedział Phiri.

Źródło: gosc.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze