Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Tomczyński: obecna konstytucja utrudnia reformy państwa

J.P 16:20 25 sierpnia 2017
Telewizja Republika
– Zmiana konstytucji ma umożliwić kolejne dobre zmiany. Ja jestem zdania, że w nowej konstytucji powinniśmy zwiększyć pozycję prezydenta i dać mu więcej możliwości. (...) Trzeba społeczeństwo zainteresować tym tematem i dać ludziom szanse na kolejna dobra zmianę – mówił na antenie Telewizji Republika mec. Adam Tomczyński radca prawny i wieloletni sędzia.

– Ja opowiadam się za tym, żeby wprowadzić równowagę władzy, a to może dać tylko zwiększenie władzy prezydenta. Sprawy zagraniczne, sprawy wojskowe, wymiar sprawiedliwości są to obszary gdzie, aż się prosi o silniejsze prerogatywy dla prezydenta – uważa mecenas.

– Kolejnym rażącym problemem obowiązującej konstytucji jest to, że niejasno określa prawa i możliwości organów państwa. Działania instytucji państwa muszą się zazębiać, a nie wykluczać – komentuje Tomczyński.

– Ważne też, aby na na straży tej nowej właściwej konstytucji stali ludzie prawi. Jak ja sobie pomyśle, że na straży newralgicznego organu jakim jest Trybunał Konstytucyjny stała osoba chodząca na imprezy Komitetu Obrony Demokracji i wychodząca orzekać w 5 osób, gdy ustawa jasno nakazuje, że trzeba w 9, to wiem, że jakakolwiek reforma oparta na takich osobach nie może się udać – uważa były sędzia.

– Kolejnym problemem obowiązującej konstytucji jest fakt, że oprócz preambuły nie ma ona żadnych głębszych odwołań do podstawowych polskich wartości jakimi są Bóg Honor i Ojczyzna – mówił dalej Tomczyński.

– Postępowanie dyscyplinarne sędziów nie może być prowadzone przez innych sędziów. By mówić o sprawiedliwości i obiektywnym wyroku to prace sędziów muszą nadzorować inne organy prawnicze. Obecna konstytucja zapewnia sędziom bezkarność – wyliczał na antenie Telewizji Republika mec. Adam Tomczyński.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze