Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Tomasz Sakiewicz o sytuacji na Białorusi: z Łukaszenką trzeba postępować twardo

A.N. 9:56 24 sierpnia 2020
Red. Tomasz Sakiewicz komentuje wydarzenia na Białorusi.TV Republika
Gościem red. Ilony Januszewskiej w porannym paśmie TV Republika był Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny Gazety Polskiej, który mówił o sytuacji na Białorusi.

Według Tomasza Sakiewicza polska polityka zagraniczna wobec naszego sąsiada powinna opierać się na dwóch zasadniczych założeniach: 

– Polskiej polityce wobec Białorusi muszą przyświecać dwa paradygmaty – po pierwsze Białoruś musi być niepodległa tzn., żeby inne państwa a w tym wypadku Rosja nie rozstrzygały o tym, jaki ma być ustrój i polityka Białorusi – zaznaczył red. Sakiewicz.

– Po drugie Białoruś musi być demokratyczna tzn., żeby to ludzie zdecydowali, jak ma wyglądać ich państwo – dodał.

Jak zauważył Łukaszenka od zawsze był negatywnie nastawiony do Polski i Polaków. 

– Rosja prowadziła grę, w której pozwalana Łukaszence jawić jako człowiek w pewnym stopniu niezależny od Moskwy. Rodzimi przyjaciele Moskwy w Polsce próbowali też przedstawiać go jako przyjaciela Polaków – przypomniał redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

– W tej chwili uprawia regularne polowania na Polaków, a wcześniej organizacje Polskie na Białorusi były prześladowane i trzeba pamiętać, że Łukaszenka nie toleruje praw człowieka, ale również szczególnie przeszkadzają mu prawa mniejszości narodowych w tym polskiej – podkreślił.

Opinia międzynarodowa nie powinna mieć wobec Łukaszenki żadnych złudzeń.

– Z nim trzeba postępować twardo – wskazywał Tomasz Sakiewicz.

Według publicysty główny ciężar odpowiedzialności za wydarzenia na Białorusi powinien spoczywać na Rosji. – Białoruś jest bezpośrednim wasalem Putina – powiedział Tomasz Sakiewicz.

– Cokolwiek złego się dzieje na Białorusi powinien się z tego tłumaczyć Putin. – dodał.

Odniósł się także do zapowiedzi Aleksandra Łukaszenki, dotyczących włączenia wojska w akcję tłumienia protestów na Białorusi.

– Pytanie czy te rozkazy zostaną wykonane przez białoruskie wojsko i białoruskie MSW. 

– Łukaszenka musi wiedzieć, że to droga bez powrotu i jeśli uruchomi ten proces to nie będzie dla niego ratunku – zaznaczył.

 

Tomasz Sakiewicz odiósł się także do bieżącej polityki krajowej.

Źródło: TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze