Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

„To przełomowa chwila w historii naszego kraju”. Komentują Sakiewicz, Kania, Ziemkiewicz, Król, Pereira

Izabela Krycka 11:06 23 października 2020
TK/ zdjęcie ilustracyjne wikipedia.org
Aborcja eugeniczna niezgodna z Konstytucją. Taką decyzję przyjął wczoraj Trybunał Konstytucyjny. Sprawa wywołuje dużo emocji wśród Polaków, a media nie przestają o tym pisać. To, jakie zdanie na temat orzeczenia TK mają dziennikarze i publicyści, dowiedziała się dla państwa redakcja Portal TV Republika.pl.

- To jest absolutnie przełomowy moment w historii naszego narodu — Tomasz Sakiewicz skomentował decyzje Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. W podobnym tonie wypowiada się redaktor Dorota Kania. Czy decyzja TK w sprawie aborcji jest słuszna? Zapytaliśmy o to dziennikarzy i publicystów m.in. redaktora naczelnego "Gazety Polskiej" Tomasza Sakiewicza; szefa portalu tvp.info Samuela Pereiry oraz redaktor naczelną TV Republika Dorotę Kanię.

Ustawa prawna dotycząca aborcji eugenicznej

Przypomnijmy, że we wniosku, który w czwartek rozpatrywał TK, zaskarżono przepis, który stanowi, że aborcja jest dopuszczalna, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także przepis doprecyzowujący tę regulację. Mowa w nim o tym, że w takich przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej. Po czwartkowym wyroku TK w ustawie pozostały zapisy o dopuszczalności aborcji w momencie, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

"Wygrało życie"

Red. Dorota Kania poproszona o komentarz do decyzji Trybunału mówi.

- Wygrało życie! Warto podziękować Trybunałowi Konstytucyjnemu za taką decyzję, która była czymś naturalnym, dlatego że konstytucja mówi o ochronie człowieka a przecież, każdy ma prawo do życia od momentu poczęcia, aż do chwili śmierci – podkreśla Naczelna TV Republika.

Publicyści są zdania, że Trybunał musiał w końcu przyjąć to orzeczenie. Rafał Ziemkiewicz wyjaśnił, że to po części spór aksjologiczny.

- Aborcja jest złem i nic tego zła nie usprawiedliwia, ale to jest pewnego rodzaju spór aksjologiczny i on jest jako tako nierozstrzygalny — mówi portalowi TV Republika Rafał Ziemkiewicz i dodaje: - Decyzje TK traktowałbym jako podtrzymanie orzecznictwa poprzednich trybunałów.

Z kolei Marek Król odniósł się do korzeni cywilizacji chrześcijańskiej.

- Myślę, że to orzeczenie wynika z żelaznej katolickiej logiki, iż życie jest chronione od momentu poczęcia po naturalną śmierć. Żałuję tylko, że praca nad tą ustawą trwała tyle lat. Jeżeli mamy wrócić do korzeni cywilizacji katolickiej to ten wyrok jest logiczny i potrzebny – mówił publicysta Marek Król.

Samuel Pereira wspomniał, że sędziowie opierali się przede wszystkim na konstytucji. 

- Sędziowie nie negowali faktu, że dziecko w łonie matki jest człowiekiem od chwili poczęcia, nie negowani również tego, że gdzieś jest problem w przepisach, że człowiek ze względu na swój stan zdrowia nie ma prawa obrony swojego życia. Empatia, zrozumienie to wszystko jest tutaj prawdziwe, sędziwe, którzy decydują czy to jest zgodne z konstytucją, czy nie, muszą się na tej konstytucji opierać — skomentował Samuel Pereira, szef portalu tvp.info.

"Ludzie, którzy od kilku lat wycierają sobie usta Konstytucją, nie mają moralnego prawa kwestionować orzeczenia"

Orzeczenie w sprawie aborcji spowodowało wielkie poruszenie wśród Polaków. Zwolennicy liberalnego podejścia do ochrony życia w czwartek wyszli na ulicę i głośno wyrażali swój sprzeciw.

Rafał Ziemkiewicz wyjaśnia, że decyzja Trybunału w świetle prawa jest racjonalna.

- To jest taka logika prawna, bo jeżeli konstytucja mówi, że życie ludzkie jest chronione od momentu poczęcia do momentu naturalnej śmierci, a jeżeli robiło się od tego prawa wyjątek, to może Trybunał musiał orzec to, co orzekł. A ludzie, którzy od kilku lat wycierają sobie usta Konstytucją, noszą koszulki z napisem konstytucja i krzyczą, że konstytucja jest najważniejsza, to nie mają moralnego prawa w żaden sposób kwestionować tego orzeczenia – posumował Ziemkiewicz.

Do protestów pod TK odniosła się również Dorota Kania. Naczelna TV Republika nie rozumie takiego postępowania.

- To jest życie, a życie należy chronić, nie rozumiem kobiet, które protestują i uważają, że to jest zamach na kobiety. My nie mamy prawa, aby zabijać ludzi – dodała red. Kania.

Publicysta Marek Król podsumował wczorajsze ruchy grup lewicowo-liberalnych.

- Ruchy grup lewicowo-liberlanych świadczą nie najlepiej o ich zasadach etycznych i moralnych – posumował Marek Król.

Źródło: Portal TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze