Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

To nie mieści się w głowie: ośrodek internowania kobiet w Gołdapi sprywatyzował esbek!

mn 19:21 20 października 2019
Anna Walentynowicz, Joanna Duda-Gwiazda, Hanna Natora-Macierewicz, aktorka Halina Mikołajska – to niektóre z około 400 najniebezpieczniejszych dla władzy kobiet, które w stanie wojennym znalazły się w ośrodku odosobnienia w Gołdapi na Mazurach, na granicy polsko-sowieckiej. W III RP ośrodek został sprywatyzowany, a jego właścicielem jest Ryszard Tymofiejewicz, były esbek i milicjant. - To chichot historii. Koleżanki, które tam jeździły, miały wątpliwą przyjemność natknąć się na tego pana. Jest szanowanym biznesmenem – ujawniła Barbara Napieralska, internowana w Gołdapi, w programie Piotra Lisiewicza „Wywiad z chuliganem”. Cała rozmowa dziś o 22.30 w Telewizji Republika.

Czyste powietrze, wody lecznicze, a wokół Puszcza Romnicka, czyli po rosyjsku Krasnyj Lies. „U nas można odetchnąć” – tak reklamuje się Sanatorium Uzdrowiskowe Wital. W pakiecie DeLux miejsce w pokoju jednoosobowym kosztuje tu 190 zł. A zarabia na tym właściciel sanatorium - Ryszard Tymofiejewicz, syn Dymitra, były milicjant i esbek, m. in. zastępca szefa ds. Służby Bezpieczeństwa RUSW w Gołdapi. Wśród miejscowych ma pseudonim „Ruski”.

Zimą 1981 r. to samo miejsce, położone w środku puszczy, robiło zgoła inne wrażenie. - Nas witał tam szpaler uzbrojonych żołnierzy z psami, jak wojennym filmie. Był strach, groza, bo granica była tuż obok, więc myślałyśmy, że wywożą nas do Sowietów – wspomina Barbara Napieralska. Wiele kobiet oderwane zostało od malutkich dzieci, a gdy siedział także mąż, grożono im, że dziecko trafi do rodziny zastępczej. Podczas pobytu tam nakłaniano je do współpracy z SB i podpisywania lojalek.

Barbara Napieralska trafiła do Gołdapi, bo była działaczką Solidarności w będących w szczególnym zainteresowaniu bezpieki poznańskich zakładach Teletra. Działalność Solidarności w tym miejscu uznana została za szczególnie niebezpieczną, bo produkowano tam telefony, centrale telefoniczne i inne środki łączności. Napieralska była redaktorem naczelnym pisma „Rezonans”, a po wyjściu na wolność dalej redagowała i koklportowała prasę podziemną, przez co została po raz kolejny aresztowana

Dziś w sanatorium Wital byłego esbeka szereg zabiegów budzi w ramach czarnego humoru skojarzenia z tamtymi czasami - ćwiczenia kręgosłupa, diety – mało mięsa i białego chleba, bicze szkockie, bezkrwawe safari…

(mn)

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...
TAGI:


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze