Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

To już koniec OFE! Ok. 10 000 złotych wpłynie na nasze konta. ZOBACZ

am 16:13 15 kwietnia 2019
YouTube
– 100 proc. z OFE przekazujemy na prywatne konta uczestników. Będą to konta prywatne, dziedziczone – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Pieniądze zostaną zwrócone na konta. Jeśli nie zdecydujemy się na przekazanie ich do ZUS-u, obarczeni zostaniemy podatkiem.

– Chcemy odbudować zaufanie Polaków. Dziś przekazujemy te środki społeczeństwu, przekazujemy je ludziom. Tusk powiedział: to nie są wasze pieniądze. Kiedy więc mówię o przekazaniu tych pieniędzy, to de facto jest to sprywatyzowanie ich – mówił dziś premier Mateusz Morawiecki. - To prywatyzacja sprawiedliwa. Nasi poprzednicy uderzyli w Polaków zmianami w OFE, ze względu na sytuację finansów. My naprawiliśmy finanse, więc możemy to zrobić. Polacy będą mieli wybór, czy środki pójdą na IKE, czy wybiorą ZUS. Domyślnie zakładamy, że Polacy mogą chcieć zostawić je na swoich indywidualnych kontach – wskazał.

Dostaniemy całość, a nie tylko część zgromadzonych środków w OFE, na specjalnie utworzone, indywidualne Konto Emerytalne. Decyzja o pobraniu całości odłożonej kwoty, okupiona będzie 15-procentowym ryczałtem.

- Zależy nam, żeby emerytury były wyższe – mówiła na konferencji minister Elżbieta Rafalska. Jak powiedziała, system w OFE decyzjami poprzedników został zdewastowany, a III filar z różnych powodów nie został zrealizowany. – Proponujemy odwrotną drogę niż ta, która została zaproponowana przez poprzedników. Będziemy mieli wybór, czy 100 proc. środków trafi do ZUS, czy na indywidualnych kontach. To będzie nasza decyzja – mówiła minister.

Jeśli zdecydujemy się na przeniesienie środków na indywidualne konto emerytalne (IKE), to będziemy musieli wpłacić podatek - nazwany "opłatą przekształceniową” - w dwóch ratach: 7,5 proc. wartości w 2020 i drugie 7,5 proc. w 2021, które zostaną przekazane na FUS.

Każdy członek OFE ma średnio 10,1 tys. złotych w aktywach funduszy. Oznacza to, że każda rata podatku od przenoszonych na IKE OFE wyniósłby około 750 zł.

Zgromadzone na IKE środki będzie można wypłacić dopiero po przejściu na emeryturę. Wówczas nie zapłacimy podatku od ich wypłaty.

Rząd proponuje też dać możliwość przeniesienia OFE do ZUS, ale tylko w przypadku złożenia stosownej deklaracji. Wedle życzenia, środki mogą zostać zapisane na podstawowym koncie emerytalnym w FUS w pierwszym filarze. Wówczas obędzie się bez podatku. Ten pojawi się dopiero na emeryturze przy wypłacie środków.

Źródło: money.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze