Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

TK rozpatrzy dziś wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją tzw. aborcji eugenicznej

JK 9:09 22 października 2020
PAP
Tzw. aborcja eugeniczna dokonywana jest w przypadku podejrzenia ciężkiej choroby dziecka lub jego upośledzenia. Wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją dwóch przepisów ustawy z 1993 roku złożyła grupa 119 posłów.

Jeden z autorów wniosku Bartłomiej Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości mówi, że chodzi o prawo do życia dla osób chorych i niepełnosprawnych w okresie prenatalnym. - Powołaliśmy się na godność człowieka, to artykuł 30 Konstytucji, prawo do życia - artykuł 38, zakaz dyskryminacji - artykuł 32 oraz zasady precyzyjności i określoności przepisów prawnych z artykułu 2 i 42 - wyjaśnia IAR.

Poseł dodaje, że w uzasadnieniu przywołane są też poprzednie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, a także głosy prawników. - Uważamy, że prawo do życia przysługuje każdemu, w szczególności osobom chorym i niepełnosprawnym - wskazuje.

Ks. Longchamps de Bérier: życie jest dla nas darem

Ksiądz Franciszek Longchamps de Bérier, profesor prawa, zaznacza, że w Polsce aborcja jest dozwolona w określonych sytuacjach. Jedna z nich zachodzi, gdy "badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".

- Pytanie, które powstaje jest takie - czy to, że są pewne rokowania (...) co do wad genetycznych, czy pozwalamy na aborcję takiego poczętego jest zgodne z Konstytucją - podkreśla duchowny.

Ksiądz profesor Longchamps de Bérier przypomina, że Kościół niezmiennie broni życia od poczęcia do naturalnej śmierci. - Jesteśmy przekonani o tym, że życie jest dla nas darem, każdy jest stworzony na obraz i podobieństwo boże, nie mamy władzy decydowania o życiu i śmierci drugiego człowieka, dziecko jest darem i poczęte życie jest zawsze darem - przypomina.

Rosnąca liczba aborcji

W opinii przekazanej Trybunałowi Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wskazał, że liczba aborcji w Polsce rośnie - w 2008 roku dokonano ich 499, a w 2019 roku już 1110, z czego aż 1074 z przyczyn eugenicznych, najczęściej po stwierdzeniu zespołu Downa.

Trybunał Konstytucyjny ma rozpoznać sprawę (początek o godzinie 11) w pełnym składzie. Przewodniczącym składu orzekającego będzie prezes TK Julia Przyłębska, sprawozdawcą - sędzia Justyn Piskorski.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze