Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Terlecki o powołaniu komisji ds. zwalczania pedofilii. Kto w niej zasiądzie?

AS 14:13 25 maja 2020
Ryszard Terlecki / fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska
Będziemy się starać, aby na tym posiedzeniu została powołana komisja ds. zwalczania pedofilii; terminem zgłaszania tych kandydatów zapewne będzie połowa tygodnia - poinformował w poniedziałek wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku, komisja ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii ma być organem "niezależnym od innych organów władzy państwowej" i składać się siedmiu członków - trzech powołanych przez Sejm większością trzech piątych głosów, jednego powołanego przez Senat również większością trzech piątych głosów oraz po jednym powołanym przez: premiera, prezydenta i Rzecznika Praw Dziecka.

 

Sejm w środę rozpocznie trzydniowe posiedzenie. "Będziemy też starać się, aby na tym posiedzeniu Sejmu została powołana komisja ds. zwalczania pedofilii" - powiedział Terlecki na briefingu prasowym.

 

"Kandydaci zostaną przedstawieni Sejmowi. Naprzód oczywiście zostanie ogłoszony termin zgłaszania tych kandydatów, zapewne do połowy tygodnia i potem będziemy mogli jeszcze na tym posiedzeniu powołać komisję" - dodał.

 

Pytany, czy na decyzję miała wpływ emisja filmu braci Tomasza i Marka Sekielskich - "Zabawa w chowanego" opisującego przypadki pedofilii wśród księży - Terlecki przyznał, że "film z pewnością zmobilizował i opinię publiczną i parlament do tego, żeby ta komisja wreszcie powstała i zaczęła działać".

 

Dodał, że komisja nie będzie się zajmować tylko pedofilią. "To też kwestia zaniechań czy zaniedbań wymiaru sprawiedliwości w tej sprawie" - zaznaczył.

 

W ubiegły czwartek premier Mateusz Morawiecki powołał do komisji Elżbietę Malicką; w ubiegłym tygodniu Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak powołał pierwszego członka tej komisji - dr. hab. Błażeja Kmieciaka. Prezydent Andrzej Duda z kolei do komisji powołał Justynę Kotowską z Instytutu Psychiatrii i Neurologii Kliniki Psychiatrii Sądowej.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze