Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Telewizja Republika ofiarą ataków hakerskich! Ekspert: próba wytworzenia negatywnego obrazu Wojska Polskiego

M.N. 21:31 28 maja 2020
pixabay.com
Działania dezinformacyjne wymierzone w relacje polsko-amerykańskie czy szerzej polsko-transatlantyckie (...) są prowadzone przez Federację Rosyjską od wielu lat. Jednym z elementów, który identyfikujemy badając te zjawiska, jest wzmożenie tych działań w sytuacji, w której są na przykład prowadzone ćwiczenia wojskowe - powiedział w rozmowie z red. Dorotą Kanią w Polskim Radiu 24 Kamil Basaj, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z Fundacji Info Ops Polska odnosząc się w ten sposób do ostatnich ataków hakerskich, których ofiarą padł między innymi portal Telewizji Republika.

W ostatnich dniach miały miejsce ataki hakerskie na portal Radia Szczecin, a także strony niezalezna.pl i telewizjarepublika.pl.

Kamil Basaj podkreślił, że to "element działań, które są prowadzone od dłuższego czasu". Jak podkreślił, są one "wymierzone w bezpieczeństwo informacyjne Polski". 

- Elementy szczególne tego ataku, to, co go odróżniło od innych tego typu incydentów, to fakt wyborów nośników informacji, jakimi są media o znacznie większym zasięgu, niż portale niszowe, poprzez które do tej pory tego typu informacje były propagowane, jak również element uwiarygadniania przekazu. Posługiwanie się logotypem Polskiej Agencji Prasowej czy innych mediów miały za zadanie uwiarygodnić informacje, które są tam zawarte - komentował ekspert.

- Działania dezinformacyjne wymierzone w relacje polsko-amerykańskie czy szerzej polsko-transatlantyckie (...) są prowadzone przez Federację Rosyjską od wielu lat. Jednym z elementów, który identyfikujemy badając te zjawiska, jest wzmożenie tych działań w sytuacji, w której są na przykład prowadzone ćwiczenia wojskowe - wskazał Kamil Basaj.

Nadmienił, że "ostatnie ataki, między innymi ten z tego tygodnia, wpisują się w próbę wytworzenia negatywnego obrazu Wojska Polskiego, zdolności bojowych polskich żołnierzy, niskiej zdolności systemów uzbrojenia".

- Są jednym z kolejnych etapów, w których autorzy tych ataków dążą do utworzenia fałszywego obrazu Polski jako sojusznika. Jest to o tyle niebezpieczne, że te działania mają również charakter anglojęzyczny - ocenił ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

Źródło: Polskie Radio 24

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze