Technologie, które ratują życie i zdrowie – minister zapowiada ich rozwój

Artykuł
pixaby

Innowacyjne technologie medyczne ratują życie ludzkie oraz pozwalają pacjentom normalnie żyć. Przyczyniają się także do budowy gospodarki innowacyjnej. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiada ich rozwój, a chorym obiecuje lepszy dostęp do rozwiązań innowacyjnych.

Innowacyjne technologie są stosowane w leczeniu przeróżnych chorób, poczynając od neurologicznych, a kończąc na pomocy ofiarom wypadków. Wręcz spektakularne wyniki daje wszczepienie stymulatora mózgu u cierpiących na chorobę Parkinsona. Wyrób medyczny, który został zastosowany w leczeniu pani Lucyny Gorzałki, pozwolił jej na powrót do normalnego życia. Jak powiedziała podczas spotkania zorganizowanego przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Wyrobów Medycznych POL­MED jej lekarka, prof. Magdalena Boczarska-Jedynak, operacja całkowicie odmieniła obraz choroby. Dzięki wszczepionemu stymulatorowi kobieta z osoby całkowicie uzależnionej od pomocy innych stała się aktywna i niezależna.


Kolejny przykład innowacyjnych technologii może stanowić historia Mariana Żmii. Przeszedł on specjalistyczną operację okulistyczną z zastosowaniem innowacyjnych soczewek. Dzięki zabiegowi pacjent, który do niedawna potrzebował do czytania lupy, teraz może prowadzić samochód.

Pani Anita Pietruszczak od urodzenia jest pacjentką kardiologiczną. Wszystkie wcześniejsze rozwiązania stosowane w jej leczeniu nie umożliwiały jej sprawnego funkcjonowania. Po interwencji prof. Oskara Kowalskiego i prof. Adama Sokala pani Anita została zaopatrzona w innowacyjny wyrób medyczny, dzięki któremu w tej chwili może uprawiać sport.

Kręgozmyk to ciężkie schorzenie kręgosłupa, polegające na przesuwaniu się kręgów względem siebie. W wypadku Jana Chmiela tradycyjne metody leczenia nie pomagały, a ból uniemożliwiał mu normalne funkcjonowanie. Efekt przyniosło dopiero wszczepienie innowacyjnego implantu.

Dzięki innowacyjnemu wyrobowi medycznemu do pełnej sprawności i pracy zawodowej wrócić mógł dr Andrzej Nabzdyk, który w wyniku wypadku stracił nogę. Zastosowanie nowoczesnej protezy umożliwiło mu powrót do pracy i ratowania życia ludzi już po pół roku.

 

Czytaj więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

Źródło: Leon Berger / Gazeta Polska Codziennie

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy