Ta ostatni niedziela! Koniec świetnego sezonu w skokach narciarskich

twitter @pzn_pl

Pogoda pokrzyżowała szyki organizatorów ostatniego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2016/17 w Planicy. Odbyła się tylko jedna seria, w której zwyciężył Stefan Kraft, Kamil Stoch był piaty.

Drugie miejsce zajął świetnie skaczący w ostatnich tygodniach Andreas Wellinger, trzecie ulubieniec publiczności – Noriaki Kasai.

Silny wiatr uniemożliwił skakanie w drugiej serii, konkurs składał się więc tylko z 30 skoków. Pozostali Polacy wypadli przeciętnie – Piotr Żyła był 11, Maciej Kot 14, Dawid Kubacki 15 i Jan Ziobro 28.

W klasyfikacji generalnej zasłużenie zwyciężył Stefan Kraft, zdobywając 1665 punktów, za nim Kamil Stoch – 1524 punkty i Daniel Andre Tande z dorobkiem  1201 punktów. Tuż za podium niezwykle równy Wellinger, piąty Maciej Kot. Kolejni Polacy poza czołową dziesiątką. Piotr Żyła 11, Dawid Kubacki 19, Ziobro 31, Hula 32, Zniszczoł 63.

Ten sezon zostanie zapamiętamy dzięki świetnej postawie w drużynie. Polska po raz pierwszy w historii wygrała Puchar Narodów, zdobywając  5833 punkty wyprzedziliśmy Austrię (5586), Niemcy (5513), Norwegię (4415) i Słowenię (3713).

Sezon 2016/17 można uznać oficjalnie za zakończony, pewnym rozczarowaniem jest brak indywidualnego  triumfu Kamila Stocha w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i Mistrzostw Świata, jednak na pewno w pewien sposób rekompensuje to zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni, wygrana Pucharu Narodów, drużynowe złoto na mistrzostwach i brąz Żyły.

Konkurs w Planicy oznacza przyjście wiosny, a ulubiona, polska dyscyplina w sportach zimowych wróci już pod koniec listopada, niezmiennie w fińskim Kuusamo.