Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Szydło: Co zrobić, aby edukacja dawała szansę dla młodego Polaka? | Przegląd resortów

kos 16:50 25 stycznia 2017
Premier Beata Szydłopremier.gov.pl
Dziś odbyła się wspólna konferencja premier Beata Szydło z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem, minister edukacji Anną Zalewską i ministrem sportu Witoldem Bańką.

Szefowa rządu poinformowała, że na spotkaniu z ministrami rozmawiała o połączeniu działań, które prowadzą resorty nauki oraz edukacji. Tak, by lepiej przygotować młodych ludzi do potrzeb gospodarki i rynku pracy.

Rozmawialiśmy przede wszystkim dzisiaj o tym, co zrobić, aby edukacja i wychowanie i szkolnictwo wyższe dawało szanse dla każdego młodego Polaka, ale też przyczyniało się do rozwoju naszego kraju. To o czym mówimy w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – w naszym sztandarowym programie gospodarczym - poinformowała szefowa rządu.

Premier Beata Szydło za najważniejsze zadanie stojące przed minister Anną Zalewską uznała wdrażanie reformy oświaty. Podkreślała, że reforma jest bardzo dobrze przemyślana i przygotowana oraz jest wdrażana zgodnie z harmonogramem.

Szefowa rządu zaznaczyła, że reforma była szeroko konsultowana. Powiedziała, że rozumie obawy i pojawiające się nieprzychylne głosy. Ale, według niej, ten etap mamy już sobą i wszyscy powinniśmy zadbać o to, by polska szkoła dostała nową szanse, która od 1 września 2017 r. przed nią stoi.

Dla minister edukacji narodowej w 2017 r. najważniejsze będzie spokojne, przy pełnej współpracy z rodzicami, nauczycielami i dyrektorami i samorządowcami, wdrażanie reformy.

Do końca czerwca wszyscy nauczyciele tzw. wrażliwych roczników, czyli klas I, IV i VII zostaną przeszkoleni z nowych podstaw programowych - minister edukacji Anna Zalewska. Poinformowała, że są już gotowe nowoczesne podstawy programowe, które zakładają m.in. wprowadzenie w klasach w klasach I-III podstaw programowania i nauki gry w szachy jako wsparcie w nauczaniu matematyki.

Zupełnie nowe podręczniki pojawią się w klasach: I, IV i VII. Wszystkie pozostałe pozostają bez zmian - mówiła Anna Zalewska. Dlatego szkolenia obejmą właśnie nauczycieli, pracujących w tych klasach. Ja przypominała szefowa resortu edukacji Wszystkie podręczniki będą darmowe, dotacja została utrzymana dla wszystkich roczników.

Pokażemy, że subwencja oświatowa na szkolnictwo zawodowe powinna być zróżnicowana i uzależniona od zawodu, który ma szansę na rynku - poinformowała minister edukacji i zapowiedziała, że w 2017 roku zostanie przygotowana ustawa o finansowaniu oświaty. W kwietniu minister przedstawi harmonogram podwyżek dla nauczycieli.

Szkolnictwo wyższe

Wicepremier Jarosław Gowin, zadeklarował, że jesienią tego roku, zostanie przedłożony nowy bardzo ważny projekt ustawy o szkolnictwie wyższym. Wprowadza on zmiany, które są potrzebne polskiej nauce. Jest to również projekt wychodzący naprzeciw tym zmianom, które już dzieją się w oświacie - poinformowała Beata Szydło. Rząd traktuje system oświaty jako całość: od momentu jak dziecko trafia do systemu szkolnego, potem przez kolejne etapy jego kształcenia do momentu, gdy młody człowiek trafia do szkoły wyższej.

Jak podkreślił wicepremier J. Gowin, w 2016 r. nowa ustawa o szkolnictwie wyższym nie powstaje na biurkach ministrów czy urzędników ministerialnych, tylko w dialogu ze środowiskiem akademickim. W konkursie wyłoniono trzy zespoły, które do końca stycznia 2017 r. mają przedstawić trzy konkurencyjne koncepcje ustaw. Dodatkowo, równolegle toczą się debaty poprzedzające Narodowy Kongres Nauki, który odbędzie się we wrześniu br. w Krakowie. Jak zapowiedział Jarosław Gowin, tam przedstawię projekt ustawy, który będzie już szeroko przedyskutowana ze środowiskiem akademickim.

Polskie uczelnie i instytuty badawcze muszą przejść głębokie zmiany. Nie możemy zadowalać się tym, co jest teraz. Nie możemy zadowalać się średnim poziomem, także w nauce. Stać nas na więcej - mówił wicepremier Jarosław Gowin. Dzięki zmianom, polskie uczelnie zaczną nadrabiać dystans dzielący je od najlepszych ośrodków akademickich świata.

1 stycznia br. weszła w życie ustawa o innowacyjności, która stworzy naukowy fundament dla Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Trwają prace nad kolejną ustawą z tego zakresu. Dzisiaj jest tak, że 50% kosztów na badania i rozwój przedsiębiorca może odpisać sobie od podatku. Mam nadzieję, że od 1 stycznia 2018 roku każdą złotówkę przeznaczoną na badania i rozwój przedsiębiorca będzie mógł od podatków odpisać - mówił J. Gowin.

W 2017 ma powstać Narodowy Instytut Technologiczny będący dużym wsparciem w badaniach naukowych dla Planu Morawieckiego.

Rozwój turystyki i sportu

Priorytetem na rok 2017 dla Ministerstwa Sportu i Turystyki jest turystyka. Premier podkreślała, że turystyka jest ważną gałęzią polskiej gospodarki. Zapowiedziała, że w tym roku będą zachodziły zamiany m.in. w organizacji Polskiej Organizacji Turystycznej.

2017 rok, to rok sporych zmian w polskim sporcie - mówił minister sportu i turystyki Witold Bańka. Jak zapowiedział, resort chce m.in., by w połowie roku funkcjonowanie rozpoczęła Polska Agencja Antydopingowa. Zwalczanie dopingu jest jednym z priorytetów resortu.

Ponad 43 mln złotych zostanie przeznaczonych na sport niepełnosprawnych. Wzrośnie budżet na inwestycje do 443,3 mln zł. Minister zapowiedział również dbałość o przejrzystość i transparentność polskich związków sportowych. Wspominał również o sukcesie programu „Weekend za pół ceny”. Dlatego w dniach 31 marca - 2 kwietnia i 6-8 października 2017 roku odbędzie się II edycja. Polska Organizacja Turystyczna będzie nowoczesną agencją promocji turystyki w kraju i zagranicą - zapowiedział Witold Bańka.

Źródło: premier.gov.pl

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.150/1) - SENSACYJNE ODKRYCIA NA WESTERPLATTE
Wczytuję komentarze...
Najnowsze