Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

SZWAJCARSKA PRASA\ Szkalowania Polski ws. Holokaustu ciąg dalszy. Powołują się na "państwo prawa"

am 17:51 11 kwietnia 2019
Wikimedia Commons
"Neue Zürcher Zeitung" kolejny raz odmówiła opublikowania odpowiedzi ambasadora RP w Szwajcarii, Jakuba Kumocha, oraz honorowego konsula RP w Zurychu, Markusa Blechnera (narodowości żydowskiej). Chodzi o artykuł zarzucający Polsce prowadzenie "kampanii przeciwko badaniom nad Holokaustem".

"Nie tolerujemy takiego obrazu historii – polska kampania przeciwko badaniom nad Holokaustem" – brzmiał tytuł artykułu w "Neue Zürcher Zeitung". Ten odnosił się do kontrowersyjnej konferencji zorganizowanej w lutym przez francuską Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales, z udziałem m.in. Jana Tomasza Grossa i Jana Grabowskiego.

Odpowiedź na powyższy artykuł przesłali do redakcji "NZZ" Ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch wraz z konsulem honorowym w Zurychu Markusem Blechnerem.

Jak wskazuje na Facebooku Kumoch, gazeta najpierw zgodziła się jedynie na zamieszczenie listu do redakcji, następnie zaś poinformowała, że zmieni jego tytuł na… „Polnische Proteste gegen Holocaust-Forscher” (Polskie protesty przeciwko badaczom Zagłady). 

Poseł RP w Bernie wskazuje, że prawo do repliki to żelazna zasada etyki dziennikarskiej, a reguły  szwajcarskiej Rady Prasowej nie zezwalają na wprowadzanie zmian w listach od czytelników. Sama gazeta w odpowiedzi powołała się na funkcjonowanie w "państwie prawa". 

W odpowiedzi, Kumoch i Blechner podkreślają, że Polska nie prowadzi kampanii przeciw badaniom nad Holokaustem, ale je finansuje.

Wskazują, że podczas konferencji na francuskiej uczelni „Jan Tomasz Gross mówił, że dzisiejsza Polska rządzona jest przez następców faszystów i antysemitów”. 

„Dla jednego z nas, Markusa Blechnera, polskiego Żyda i potomka ocalonych z Holokaustu, jest to szczególnie obraźliwe. Oznaczałoby to, że on również pracuje dla antysemitów” – zauważają autorzy. 

Pełna odpowiedź ambasadora i konsula honorowego RP na artykuł Josepha Croitoru w "NZZ" dostępna TUTAJ.

 

Źródło: tvp.info, berno.msz.gov.pl

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.166/1) - CAŁA PRAWDA O ANDRZEJU TRETYNIE - MODELOWYM REKTORZE III RP
Wczytuję komentarze...
Najnowsze