Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

„Szron” zaszczepił się przeciw COViD-19. Pułkownik Klimczak ma 107 lat!

az 15:43 25 lutego 2021
W 2020 roku płk Klimczak został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.Fot. Jakub Szymczuk / Kancelaria Prezydenta RP
Pułkownik Kazimierz Klimczak, ps. „Szron” – najstarszy żyjący Powstaniec Warszawski, uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej w wieku 107 lat zaszczepił się przeciwko COViD-19.

Ma dokładnie 107 lat. Kilka dni temu 15 lutego obchodził swoje urodziny. I na te urodziny sprawił sobie najlepszy możliwy prezent w czasie pandemii koronawirusa. Zaszczepił się szczepionką firmy Pfizer. Do szczepienia doszło w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. Dla pułkownika Klimczak to w pewnym sensie wypełnienie swojego żołnierskiego obowiązku, bo przecież dbając o siebie dbamy o innych. Dbamy o to, żebyśmy mogli wrócić do normalności.

Przypomnijmy, że od 1936 roku Kazimierz Klimczak służył w Wojsku Polskim. Brał udział w walkach Armii „Pomorze” w kampanii wrześniowej. Uczestniczył w bitwie nad Bzurą. Został ciężko pod Mełnem w okolicach Grudziądza – trafił do stołecznego Szpitala Ujazdowskiego.

Żołnierz AK, Powstaniec Warszawski

Będąc inwalidą wojennym nawiązał kontakt ze Związkiem Walki Zbrojnej. W okresie okupacji pracował w Monopolu Tytoniowym na ul. Kaliskiej w Warszawie. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w stopniu sierżanta na Woli w szeregach Obwodu Ochota Armii Krajowej. Warszawę opuścił z ludnością cywilną, dostał się do niewoli, ale udało mu się zbiec z transportu. W lutym 1945 powrócił do stolicy, gdzie został skierowany do służby w pułku samochodowym, jako dowódca plutonu transportowego. W wojsku służył do 1946 roku.

Odznaczony przez prezydenta

W 2020 roku płk Klimczak został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Jak powiedział wówczas prezydent, życie pułkownika jest przykładem niezwykłego patriotyzmu i determinacji. Andrzej Duda podziękował pułkownikowi za jego służbę i postawę obywatelską oraz liczne spotkania z młodzieżą, które odbywa pomimo swojego wieku.

Życzę, aby Pan był jeszcze długo, długo z nami. Dwieście lat, Panie Pułkowniku! – podkreślił prezydent Duda.

Źródło: Portal TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze