Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Szijjarto apeluje do białoruskiej dyplomacji o ponowne wpuszczenie do kraju abp. Kondrusiewicza

JJ 16:04 6 września 2020
Szef węgierskiego MSZ Peter SzijjartoFot. PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU
Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto zwrócił się w liście do szefa dyplomacji białoruskiej Uladzimira Makieja o rozważenie możliwości ponownego wpuszczenia do kraju metropolity mińsko-mohylewskiego abpa Tadeusza Kondrusiewicza.

Węgierski minister napisał, że jest przekonany, iż Kondrusiewicz należy do osób, które „szczerze dążą do pokojowego rozwiązania bez ukrytych intencji politycznych”.

– Warto rozważyć zademonstrowanie takiej postawy poprzez pozwolenie Tadeuszowi Kondrusiewiczowi na ponowny wjazd do kraju i na spotkanie się z jego wspólnotą wiernych – napisał Szijjarto w liście, który opublikował w niedzielę na Facebooku.

Węgierski minister podkreślił w angielskojęzycznym liście, że spotkał arcybiskupa osobiście podczas marcowej wizyty w Mińsku. W poście na Facebooku dodał, że zna go od dawna, ma z nim dobre stosunki i wciąż jest w nim żywa ostatnia rozmowa z metropolitą, gdy ten przyjął go w mińskim kościele św. Szymona i Heleny.

Szijjarto napisał też w liście sygnowanym z czwartku, że Węgrom zależy na tym, by Białoruś była silna, stabilna i dostatnia, a także na zachowaniu szczególnych stosunków dwustronnych z Białorusią, w tym w sferze polityki, gospodarki, kultury i wiary.

Szef węgierskiego MSZ podkreślił w swym poście, że napisał do Makieja nie to po, by podsycać niespokojne nastroje, lecz przez wzgląd na „obronę i znaczenie wartości chrześcijańskich, których świat potrzebuje dziś bodaj bardziej niż kiedykolwiek”.

Abp Kondrusiewicz nie zdołał w poniedziałek przekroczyć granicy polsko-białoruskiej, ponieważ nie został wpuszczony przez białoruską straż graniczną. Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział, że Kondrusiewicz, który według informacji władz kościelnych przebywał w Polsce w podróży służbowej, „nagle wyjechał na konsultacje do Warszawy i otrzymał tam określone zadania”. Oznajmił, że metropolita mińsko-mohylewski „trafił na listę osób z zakazem wjazdu, wspólną dla Rosji i Białorusi".

74-letni Kondrusiewicz od 2007 r. pełni funkcję arcybiskupa metropolity archidiecezji mińsko-mohylewskiej. Jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Białorusi. W latach 2002-2007 był arcybiskupem metropolitą archidiecezji moskiewskiej. Kondrusiewicz był bliskim współpracownikiem papieża Jana Pawła II.

 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze