Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Szewczak: Od 8 lat prowadzona jest ekonomiczna wojna z narodem. Sadowski: Jesteśmy na hamulcu ręcznym

mk 18:56 27 lipca 2015
Janusz Szewczak, Andrzej Sadowski, Antoni Trzmieltelewizja republika
– Wydaje mi się, że od 25 lat, a szczególnie od 8 lat prowadzona jest ekonomiczna wojna z własnym narodem – mówił główny ekonomista SKOK Janusz Szewczak. – Jako społeczeństwo i jako przedsiębiorcy jesteśmy na hamulcu ręcznym, który zaciągnęła władza – ocenił z kolei Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

W pierwszej kolejności ekonomiści byli pytani o to, czy istnieją warunki, po których spełnieniu Polacy mogliby zacząć powracać z emigracji.

Sadowski przypomniał, że po 89. roku miało to już miejsce. – Polacy zaczęli wracać z emigracji po transformacji, to był kraj cudu gospodarczego XX wieku – podkreślał. – Ale ten trend szybko został zaprzepaszczony – dodał jednak.

– Pytanie obecnie brzmi, po co Polacy mają wracać do Polski. Tylko propaganda władzy twierdzi o złotym wieku i wspaniałych czasach. Wydaje mi się, że od 25 lat, a szczególnie od 8 lat prowadzona jest ekonomiczna wojna z własnym narodem. Z Polski robi się kraj absurdów, także ekonomicznych – ocenił z kolei Janusz Szewczak.

Andrzej Sadowski podkreśl, że Polacy nie muszą zdobywać doświadczenia za granicą, ponieważ w Polsce są ludzie o „niebywałym doświadczeniu, ale w warunkach systemowych nie da się ich talentów wykorzystać”. – Wszystko dzieje się dlatego, że i jako społeczeństwo, i jako przedsiębiorcy jesteśmy na hamulcu ręcznym, który zaciągnęła władza – zaznaczył. Według ekonomisty z Centrum im. Adama Smitha rządzący tworzą takie rozwiązania, które są niekorzystne dla rodzimych firm, ale są przychylne dla zagranicznych koncernów.

– Jak naprawić sytuację, kiedy Polska stała się taką półkolonią gospodarczą zachodnich firm, kiedy staliśmy się swego rodzaju montownio-hurtownią – uzupełniał Szewczak. Główny ekonomista SKOK podkreślał, że „to wszystko jest też obłożone niskimi wynagrodzeniami”. – Mamy przecież niższe pensje niż Grecy, których państwo bankrutuje – przypomniał.

– Ja od lat powtarzam, że w Polsce panuje rasizm ekonomiczny, bo polskie przedsiębiorstwa są gorzej traktowane. Muszą finansować zagraniczne koncerny, przed którymi ścielone są czerwone dywany – stwierdził Andrzej Sadowski. – Trudno sobie wyobrazić, żeby rząd USA promował zagraniczne firmy kosztem rodzimych – dodał.

– Trudno sobie też wyobrazić, żeby premier europejskiego kraju promował zagraniczną sieć handlową, mówiąc, że najlepsze buraki są w portugalskim sklepie – wtórował Janusz Szewczak, przypominając o promowaniu przez Ewę Kopacz sieci sklepów Biedronka w jednym z programów publicystycznych w TVP.

SKOK-i jako odwrócenie uwagi od tematów ważnych

– Bardzo byśmy chcieli, by taka komisja powstała i wyjaśniła wiele nieprawidłowości – stwierdził główny ekonomista SKOK, pytany o dzisiejszą wypowiedź premier Ewy Kopacz.

Premier rządu, powołując się na rekomendacje sejmowej komisji, stwierdziła, że w przyszłej kadencji powinna powstać komisja śledcza ws. nieprawidłowości w SKOK-ach. Kopacz stwierdziła również, że PKW powinna sprawdzić, czy SKOK-i finansują kampanię wyborczą.


Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze