Szef Rady Europejskiej: Unia bankowa to największy krok naprzód

Artykuł
Herman Van Rompuy, szef Rady Europejskiej
Flickr.com/Chatham House, London/CC

Unia bankowa to dla strefy euro największy krok naprzód od czasu jej utworzenia - ocenił na konferencji po pierwszym dniu szczytu UE szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Przywódcy udzielili politycznego poparcia uzgodnieniom ministrów ws. II filaru unii bankowej.

Ministrowie finansów krajów UE uzgodnili w nocy ze środy na czwartek drugi filar unii bankowej, czyli wspólny system restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (SRM). Unia bankowa ma uchronić euroland przed kolejnym kryzysem finansowym i oszczędzić kieszenie podatników, gdy upadają banki. Unia ma być też otwarta dla krajów spoza eurolandu.

- Jeśli uzgodniony ubiegłej nocy przez ministrów wspólny mechanizm upadłościowy zostanie zaakceptowany przez Parlament Europejski, co mam nadzieję stanie się szybko, będziemy mieli wszystkie potrzebne elementy unii bankowej przed końcem obecnej kadencji PE - powiedział Van Rompuy. Podkreślił, że to niezwykłe osiągnięcie. - Dla strefy euro to największy krok naprzód od czasu jej utworzenia - podkreślił. Dodał, że znaczy też on wiele dla rynków i świata finansów.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso zaznaczył podczas konferencji, że wielu nie wierzyło, iż unia bankowa jest realistycznym przedsięwzięciem, ta jest jednak wdrażana szybko. Podkreślił, że konieczne jest przyjęcie SRM przed końcem kadencji PE. Banki, a nie podatnicy, będą ponosić koszty za ich własne pomyłki - zapowiedział.

Barroso wypomniał jednak, że KE wolałaby, by wspólny mechanizm likwidacji banków był "w pełni oparty na podejściu wspólnotowym" i że jest obszar do negocjacji z PE. Mógł w ten sposób nawiązać do umowy międzyrządowej, na której oparty ma być wspólny fundusz upadłościowy.

Umowę forsował Berlin. Ponadto to kraje UE, a nie KE - jak proponowała Komisja - będą miały ostateczny głos w decyzjach o likwidacji banków. 

Poza SRM elementami unii bankowej są uzgodnione niedawno wspólne zasady postępowania z upadającymi bankami (dyrektywa o restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków) oraz harmonizacja gwarantowania depozytów bankowych (dyrektywa o systemach gwarantowania depozytów). Od listopada 2014 ma też zacząć funkcjonowanie wspólny nadzór bankowy Europejskiego Banku Centralnego, co stanowi pierwszy etap unii bankowej.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy