Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Szef polskiego MSZ o zapewnia o polskim wsparciu dla Białorusi. "Państwo o trochę innych ambicjach"

am 15:16 11 lipca 2019
MSZ.GOV.PL
Szef MSZ Jacek Czaputowicz zapewnia, że Polska wspiera Białoruś w utrzymaniu niezależności. W ocenie ministra spraw zagranicznych, dla władz w Mińsku członkostwo w Partnerstwie Wschodnim jest ważne.

W gruzińskim Batumi Jacek Czaputowicz wziął udział w międzynarodowej konferencji poświęconej 10-leciu Partnerstwa Wschodniego, czyli programowi współpracy Unii Europejskiej z Gruzją, Ukrainą, Mołdawią, Armenią, Azerbejdżanem i Białorusią.

Szef MSZ, pytany o pozycję Białorusi w Partnerstwie Wschodnim w kontekście dzisiejszego spotkania prezydentów Putina i Łukaszenki, zapewnił o wsparciu Warszawy dla Mińska.

Białorusini określą, jaka przyszłość polityczna powinna być przed tym krajem

- Wspieramy społeczeństwo białoruskie i państwo białoruskie w utrzymaniu niezależności. To sami Białorusini określą, jaka przyszłość polityczna powinna być przed tym krajem. Unia Europejska jest otwarta, oferuje swoją pomoc i wsparcie, prezentuje jakiś system wartości i to będzie sygnał dla społeczeństwa białoruskiego, którą drogę obrać - zadeklarował minister spraw zagranicznych.

Jacek Czaputowicz przyznał jednak, że kraje Partnerstwa Wschodniego można podzielić na dwie grupy pod względem zaawansowania w dążeniu do Wspólnoty. Te bardziej zaawansowane to Gruzja, Ukraina, Mołdawia i te trochę z innymi ambicjami - Białoruś, Armenia i Azerbejdżan - i są dyskusje, czy te trzy pierwsze należałoby preferować, czy też utrzymać spójność Partnerstwa - powiedział Jacek Czaputowicz.

Szef MSZ dodał, że Polska stoi na stanowisku, by wybory polityczne, także w innych państwach regionu, były dokonywane w sposób "autentycznie suwerenny i pozbawiony zewnętrznych wpływów".

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze