Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Szef NATO odpowiada Putinowi: "Natowska legia" na Ukrainie to nonsens

kp, ap 16:46 26 stycznia 2015
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenbergflickr/Arbeiderpartiet/CC BY-ND 2.0
Słowa prezydenta Rosji Władimira Putina o "natowskiej legii" walczącej na wschodzie Ukrainy to nonsens – oznajmił w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po zwołanym na wniosek Kijowa nadzwyczajnym posiedzeniu Komisji NATO-Ukraina.

 – Oświadczenie o "legii natowskiej" na Ukrainie to nonsens – podkreślił Stoltenberg, pytany o wypowiedź rosyjskiego prezydenta. – Nie ma żadnej "legii natowskiej". Obce siły na Ukrainie to Rosjanie. Problemem jest to, że na Ukrainie są rosyjskie siły, a Rosja wspiera separatystów sprzętem – dodał.

Wcześniej  Putin na spotkaniu ze studentami uczelni górniczej w Petersburgu powiedział, że na Ukrainie obok regularnej ukraińskiej armii walczą "ochotnicze nacjonalistyczne bataliony", które nazwał "legią natowską".

Stoltenberg oświadczył, że agresywne działania i prowokacyjne wypowiedzi separatystów stoją w sprzeczności z zawartym we wrześniu 2014 roku w Mińsku porozumieniem o zawieszeniu broni. Mówił też, że mimo powtarzanych przez Rosję zapewnień na temat szukania pokojowego rozwiązania konfliktu, Moskwa nadal zapewnia separatystom wsparcie - szkolenie, wyposażenie i ludzi. – W ostatnich tygodniach Rosja dostarczyła (separatystom) setki sztuk zaawansowanego sprzętu bojowego, w tym systemy rakietowe, ciężką artylerię, czołgi, transportery opancerzone i systemy walki radioelektronicznej – powiedział sekretarz generalny NATO.

Wezwał też Rosję do natychmiastowego zaprzestania wspierania separatystów i destabilizowania Ukrainy oraz do wypełniania swoich międzynarodowych zobowiązań. Zaapelował też do wszystkich stron konfliktu o bezzwłoczne działania na rzecz osiągnięcia pokojowego rozwiązania konfliktu, zgodnie z porozumieniem z Mińska. – Niezależna, suwerenna i stabilna Ukraina, konsekwentnie dążąca do demokracji i rządów prawa jest kluczem do bezpieczeństwa w obszarze euroatlantyckim – podkreślił Stoltenberg, zapewniając o poparciu Sojuszu dla Kijowa. Jak powiedział, konfliktu na Ukrainie nie da się rozwiązać w sposób militarny.

Stoltenberg mówił m.in. o wsparciu NATO dla sankcji ekonomicznych nałożonych na Rosję przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone i inne kraje. – Myślę, że sankcje ekonomiczne są ważne, bo jasno pokazują Rosji, że naruszanie prawa międzynarodowego i niewypełnianie zobowiązań międzynarodowych kosztuje. To jest ważne – ocenił.

W swoim oświadczeniu szef NATO podkreślił też straty wśród ludności cywilnej w Mariupolu – 30 zabitych i około 100 rannych - i zaznaczył, że sobotni atak został przeprowadzony z terytorium kontrolowanego przez separatystów wspieranych przez Rosję. – Takie nieprzemyślane ataki są nieuzasadnione i nie do przyjęcia – powiedział.

Już w sobotę Stoltenberg oświadczył, że doszło do znacznej eskalacji walk na wschodniej Ukrainie i wiele wskazuje na dużą ofensywę separatystów w różnych miejscach w obwodach donieckim i ługańskim. Sekretarz generalny NATO zarzucił rosyjskim wojskom, że wspierają separatystów na Ukrainie zaawansowaną bronią, w tym systemami obrony przeciwlotniczej.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze