Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Szef MON: dziękujemy za wsparcie w 1920 r.

AKŁ 9:19 15 sierpnia 2020
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas otwarcia wystawy „Czas Chwały. Bitwa Warszawska 1920 r. 18. decydująca w dziejach świata" w Muzeum Wojska Polskiego w WarszawiePAP
Bitwa Warszawska uchroniła nie tylko wolność Polski, ale i Europy – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, dziękując za wsparcie, jakiego obywatele innych państw udzielali wtedy Polsce. Dziś w 14 polskich miastach wojsko i piloci oddadzą hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej. W stolicy wraz z polskimi samolotami będą lecieć amerykańskie F16 - poinformował na Twitterze.
W przeddzień święta Wojska Polskiego, przypadającego w rocznicę zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 r. minister obrony spotkał się z żołnierzami z państw, których żołnierze służą w wielonarodowej batalionowej grupie bojowej w siłach eFP, przedstawicielami wojskowego korpusu dyplomatycznego oraz resorów obrony państw sojuszniczych i partnerskich, w tym z ministrem obrony Szwecji.

"Dziękuję, że wspólnie możemy świętować setną rocznicę tej niezwykłej, wielkiej bitwy, która uchroniła wolność Polski, ale także wolność całej Europy" – powiedział szef MON.

Dodał, że "Bitwa Warszawska była ukoronowaniem kluczowego strategicznie wysiłku mającego na celu powstrzymanie komunistycznej Rosji przed opanowaniem Europy". "Nowo odrodzona Polska, cały naród, ale przede wszystkim żołnierze nie szczędzili krwi, by bronić ojczyzny przed sowiecką napaścią. Czynili to, mając pełną świadomość, jak barbarzyńską i niszczycielską siłą jest Armia Czerwona. Wiedzieli, że na polskiej ziemi decydowały się losy nie tylko Polski, ale wielu innych narodów po hekatombie I wojny światowej" – dodał.

Wyraził "wdzięczność obywatelom innych państw Europy którzy wsparli nas w tej nierównej, choć zwycięskiej walce". "Polskie zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej prawdopodobnie nie byłoby możliwe bez wsparcia, którego udzielili nam dzisiejsi sojusznicy z NATO, przede wszystkim Węgrzy, którzy dostarczyli amunicję, ale także francuska misja wojskowa, w tym ówczesny major Charles de Gaulle" – podkreślił.

Nazwał polskie zwycięstwo w wojnie z sowiecką Rosją "pierwszym, kluczowym krokiem do budowy bezpiecznej Europy". "Niech ta setna rocznica będzie dzisiaj dla nas wszystkich przypomnieniem, że siły zbrojne, ich gotowość bojowa, wysiłek modernizacyjny były wtedy i są teraz gwarancją naszego bezpieczeństwa i zdecydowana odpowiedzią na zagrożenia, którym przeciwstawiamy się także w dzisiejszych czasach" – wezwał

 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze