Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Szef Klubu GP w Nowym Jorku w Pomniku Katyńskim: to ważny symbol, o który trzeba się bić. Zmiana jego miejsca jest jednak konieczna

am 8:05 27 września 2018
Telewizja Republika
Gościem red. Aleksandra Wierzejskiego w porannej rozmowie Telewizji Republika był szef Klubu Gazety Polskiej Maciej Rusiński. – Szanse pozostawienia pomnika są znikome. On nie stoi tam prawomocnie. Cała gama różnych czynników powoduje, że zmiana miejsca pomnika jest konieczna – prostował ostatnie doniesienia medialne dot. Pomnika Katyńskiego W Jersey City. Jaki będzie finał sprawy?

– Referendum odbędzie się w samym Jersey. Sprawa stała się już lokalna. Wśród Polonii dalej ten temat wrze. Pomnik to ważny symbol, o który trzeba się bić. To był również przykry incydent. Polska strona ma słabe karty do wpływania na decyzje tamtejszych władz. Była okazja dopięcia tego porozumienia. Niestety nie wykorzystaliśmy tego – wskazał.

Cała opozycja do porozumienia, które zostało zawarte, nie przedstawiła żadnej alternatywy. Sytuacja jest absurdalna – dodał.

– Musimy czekać. Zakwestionowano ustawę, która realizowała postanowienie. Narosło wiele nieporozumień. Referendum nie może stricte dotyczyć pomnika, odnosi się do ustawy. Wzdłuż całego wybrzeża biegnie system rur. Studzienki są w obecnym miejscu, są też w miejscu docelowym. Szanse pozostawienia pomnika są znikome. On nie stoi tam prawomocnie. Cała gama różnych czynników powoduje, że zmiana miejsca pomnika jest konieczna – relacjonował obecną sytuację.

– Odrzucenie ustawy wraca stan prawny pomnika do ustawy miasta z 1989 roku, gdzie pomnik leży zupełnie na innym miejscu. Później pozostaje kwestia techniczna. Zależy nam na pozytywnym wyniku referendum. Musimy poczekać, jaka będzie jego forma. Z reguły powszechne referenda dołączane są do wyborów powszechnych. W tym przypadku jednak odbędzie się oddzielnie – podsumował Maciej Rusiński.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze