Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Szczerski o Nord Stream 2: Spowoduje duże napięcia ekonomiczne i geopolityczne

mk 16:01 8 października 2015
telewizja republika
– Ominięcie Europy kolejną nitką gazociągu spowoduje duże napięcia ekonomiczne i geopolityczne – ocenił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, który wraz z prezydentem Andrzejem Dudą bierze udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech.

– Zastanawialiśmy się, do jakiego stopnia jest to projekt ekonomiczny, a do jakiego jest projekt polityczny i jaki będzie miał wpływ na kraje europy środkowej – mówił Szczerski, dodając, że tę kwestię szczególnie podkreślali Słowacy.

 

Prezydencki minister podkreślał, że problem ominięcia Europy kolejną nitką gazociągu powoduje duże napięcia ekonomiczne i geopolityczne w tej części Europy. – Z tym stanowiskiem pana prezydenta Kiski zgodził się pan prezydent Duda, panowie kontynuują te rozmowę od momentu spotkania na Słowacji. Ten problem należy podnosić i głos ze środkowej europy w tej sprawie jest silny – ocenił.

 

Zdaniem Krzysztofa Szczerskiego jeżeli Komisja Europejska podejmuje się być gwarantem także prawa europejskiego w zakresie unii energetycznej i pakietów energetycznych, to także powinno to obejmować takie przedsięwzięcia jak Nord Stream 2. – W tym sensie czekamy na reakcję Komisji. Mamy sygnały, że chce się ona dobrze przyjrzeć projektowi NS2 z punktu widzenia prawa europejskiego. Liczymy na konsekwentne działanie komisji w tym względzie – podkreślał.

 

Szczerski podkreślał, że kondycja Grupy Wyszehradzkiej jest dobra dlatego, że – jak przekonywał – „możemy ze sobą bardzo otwarcie rozmawiać i są to kraje, które prezentują wielkie bogactwo poglądów”.

 

– Nie jesteśmy krajami, które się we wszystkim ze sobą zgadzają, tak nie jest, ale fakt, że rozmawiamy otwarcie, po sąsiedzku i zgadzamy się co do pryncypiów jest bardzo ważne. Wiadomo, że ten głos, który stąd wychodzi jest głosem bardzo mocnym i określa warunki brzegowe dotyczące naszej części Europy – uzupełniał.

 

Prezydencki minister poinformował też, że jutrzejsze rozmowy będą dotyczyły wspólnej polityki imigracyjnej oraz kwestii kryzysu uchodźców. – To będą rozmowy, podczas których każdy każdego będzie o coś prosił – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

 

Źródło: wpolityce.pl, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.150/1) - SENSACYJNE ODKRYCIA NA WESTERPLATTE
Wczytuję komentarze...
Najnowsze