Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Symboliczna wizyta Obamy w Estonii przed szczytem NATO

apu 7:58 3 września 2014
Barack Obama, prezydent USAflickr.com/ Nick Knupffer/CC BY-SA 2.0
Prezydent USA Barack Obama przybył do Estonii. Prezydencki samolot Air Force One wylądował o godz.6.25 czasu miejscowego (5.25 czasu polskiego) na lotnisku Lennart Meri w Tallinie.

Jak podkreśla agencja BNS, Obama przybył do Estonii, bezpośrednio przed szczytem NATO w Walii, aby potwierdzić zobowiązania w dziedzinie bezpieczeństwa wobec państw bałtyckich w reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę.

Premier Estonii Taavi Roivas oświadczył we wtorek, że NATO potrzebuje wyraźnej i widocznej obecności w Europie Wschodniej, by odstraszyć rosyjską agresję, a państwa członkowskie Sojuszu muszą zwiększyć wydatki wojskowe po latach ich redukowania.

Obama spotka się najpierw osobno z prezydentem Estonii Toomasem Hendrikiem Ilvesem oraz premierem Taavi Roivasem. Po południu odbędzie rozmowy w gronie przywódców trzech krajów bałtyckich: prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, Łotwy – Andrisem Berzinszem oraz gospodarzem spotkania Toomasem Ilvesem.

Przewidziana jest wspólna konferencja prasowa Obamy i Ilvesa oraz oświadczenie dla prasy wszystkich czterech prezydentów.

Wieczorem prezydent USA wygłosi przemówienie w sali koncertowej Nordea Concert Hall, zaadresowane do studentów, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i liderów politycznych. Przed wylotem do Walii spotka się na lotnisku w Tallinie z pełniącymi wspólnie służbę żołnierzami amerykańskimi i estońskimi.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze