Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Świrski o procesie z ZDF ws. filmu "Nasze matki, nasi ojcowie": Jesteśmy dobrej myśli

mg 18:17 19 lipca 2016
TELEWIZJA REPUBLIKA
– Chcemy pociągnąć do odpowiedzialności cywilnej twórców filmu "Nasze matki, nasi ojcowie". Wczorajsze posiedzenie było dobre, sąd uznał, że ten proces można w Polsce toczyć, choć prawnicy ZDF chcieli to przenieść do Berlina – mówił w Telewizji Republika prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski.

W Sądzie Rejonowym w Krakowie rozpoczął się wczoraj proces przeciwko twórcom niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie". Proces wytoczył 90-letni żołnierz Armii Krajowej oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej za naruszenie dóbr osobistych w postaci prawa do tożsamości narodowej, prawa do dumy narodowej i narodowej godności oraz wolności od mowy nienawiści.

Światowy Związek AK i Zbigniew Redłowski żądają przeprosin we wszystkich telewizjach, w których był wyświetlany film i 25 tys złotych zadośćuczynienia.

Jak zaznaczył w Telewizji Republika Maciej Świrski, przesłuchania świadków będą odbywały się w formie telekonferencji, co sprawi, że nie będą oni mogli przygotować sobie wcześniej odpowiedzi i wpłynie na rzetelność procesu.

–Do tej pory doświadczenia naszego środowiska były takie, że, pytania wysyłano poprzez pomoc prawną, a świadkowie mieli do nich dostęp przed przesłuchaniem, polska strona nie mogła zadawać pytań na bieżąco. Teraz jest szansa na normalne przesłuchanie – ocenił Świrski.

Prezes RDI poinformował również, że do procesu przystąpiła polska prokuratura. – Prokurator poparł postulaty naszej strony – dodawał. 

Sąd nie zdecydował jeszcze czy dopuści materiał dowodowy obu stron. – Jednym z dowodów ZDF jest publikacja, która mówi o tym, że Armia Krajowa mordowała Żydów. Sąd nie jest chętny do przyzwalania na takie dowody – stwierdził.

– Jest nadzieja, że proces będzie bezstronny i szybki – mówił. 

 

 

 

Źródło: telewizja republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze