Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Światowy Dzień Głosu. Sprawdź, jak zadbać o narząd mowy

jm 10:12 16 kwietnia 2021
Światowy Dzień Głosu oferuje szereg uświadamiających inicjatywFot. Pexels/Karolina Grabowska
16 kwietnia głos ma swój światowy dzień. Dźwięki są jednym z ważniejszych źródeł informacji o otaczającym nas świecie. Eksperci ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach przypominają jak ważne jest to, by prawidłowo dbać o swoje narzędzie mowy.

Tegoroczny Światowy Dzień Głosu wybrzmiewa pod hasłem „Jeden świat, wiele głosów”.

Ludzie zachęcani są do oceny stanu swojego głosu i podjęcia działań w celu poprawy lub utrzymania dobrych nawyków głosowych.

- Głos ma kluczowe znaczenie dla rozwoju ludzkości opartej na wymianie informacji, umożliwia i wspiera funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa bazującego przede wszystkim na komunikacji - mówi prof. Henryk Skarżyński, otolaryngolog, audiolog i foniatra, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Światowy Dzień Głosu oferuje szereg uświadamiających inicjatyw. W tym roku można przypomnieć sobie, że głos, którego używamy na co dzień i którym posługujemy się w pracy zawodowej, nie jest nam dany na zawsze. Przypomniano, że należy o niego odpowiednio dbać.

- Aby prawidłowo dbać o struny głosowe musimy je odpowiednio nawilżać. Klimatyzacja, kaloryfery, ale również maseczki, które z jednej strony nas chronią i powinniśmy je nosić, z drugiej strony powodują, że jest nam trudniej nawilżyć nasze drogi oddechowe. Dlatego, szczególnie w okresie pandemii, powinniśmy przede wszystkim jak najczęściej pić wodę (ale w małych ilościach), wolno przełknąć ślinę, starać się kasłać po cichu oraz stosować inhalację - szczególnie u dzieci. Osoby, które pracują głosem, tak jak nauczyciele lub pracują w trudnych warunkach np. w kopalniach, hutach, różnego rodzaju zakładach przemysłowych, powinny też częściej kontrolować się u lekarza - zaznacza prof. Piotr H. Skarżyński ze Światowego Centrum Słuchu.

Źródło: informacja prasowa

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze