Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Super pomysł rządu! Roboty publiczne dla alimenciarzy!

K. Sz. 12:20 22 maja 2018
twitter@MRPiPS_GOV_PL
Koniec z niepłaceniem alimentów. Rząd chce wprowadzić poważne zmiany, które pomogą wyegzekwować dług. Proponuje aktywizację alimenciarzy w robotach publicznych i zapowiada kary dla tych pracodawców, którzy zatrudniają na czarno dłużników.

Elżbieta Rafalska, szefowa resortu Rodziny i Pracy wyznała, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce poprawić skuteczność egzekucji świadczeń alimentacyjnych ,,chcemy aby ściągalność alimentów poprawiła się”.

Wraz ze spadkiem Spadkiem liczby rodziców unikających płacenia alimentów zmniejsza się kwota długów. W pierwszej połowie roku dług nowych dłużników alimentacyjnych trafiających do Krajowego Rejestru Długów sięgał miesięcznie w sumie od 150 do 180 mln zł. W kolejnych miesiącach był już około dwa razy niższy – od 90 do 106 mln zł

Minister Rafalska, twierdzi, że wciąż nie jest to zadowalający wynik. Dlatego zaproponowała kolejne rozwiązania, które mają pomóc w zmniejszeniu długu.

Jedną z propozycji jest praca dłużników alimentacyjnych przy robotach publicznych. Ponadto minister zapowiedziała podniesienie kryterium dochodowego przy przyznawaniu świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego od października 2019 r. do poziomu 800 zł.

Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie odpowiedzialności materialnej pracodawców zatrudniających "na czarno" pracowników, będących dłużnikami alimentacyjnymi.

 

Nowe prawo ma uniemożliwić ukrywanie dodatkowych dochodów i utrudnić unikania płacenia alimentów. Ustawa wejdzie w życie wraz z uruchomieniem Krajowego Rejestru Zadłużonych.

W najbliższym czasie trafi do konsultacji społecznych i międzyresortowych.

Źródło: wp.pl, mpips.gov.pl, twitter@MRPiPS_GOV_PL

Wczytuję ocenę...


RAFAŁ ZIEMKIEWICZ PYTA WPROST: CO Z TYMI WYBORAMI I DLACZEGO POLSKI INTERNET STAŁ SIĘ ŚCIEKIEM?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze