Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Sukces Elona Muska. Kapsuła Crew Dragon z powodzeniem wróciła na ziemię

am 17:38 8 marca 2019
Twitter/ SpaceX
Należący do firmy SpaceX pojazd kosmiczny Crew Dragon powrócił na ziemię. Po siedmiodniowej podróży na Międzynarodową Stację kosmiczną kapsuła przeszła przez atmosferę Ziemi i wylądowała w Atlantyku. Misja Crew Dragon to krok do powrotu NASA do lotów załogowych w kosmos.

Rano kapsuła Crew Dragon odłączyła się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie była przycumowana od niedzieli i powróciła na orbitę. Tuż przed lądowaniem pojazd rozwinął cztery ogromne spadochrony i powoli opadł do Atlantyku, gdzie czekały na niego łodzie ratownicze.

W tym momencie w centrum kontroli lotu w Kalifornii rozległy się gromkie brawa. Po wyłowieniu kapsuły z wody zostanie ona przetransportowana na Przylądek Canaveral na Florydzie, gdzie rozpoczną się inspekcje.

 

 

Od czasu wycofania z użytkowania promów kosmicznych w 2011 roku Stany Zjednoczone polegają na Rosji przy wysyłaniu w kosmos astronautów. Pięć lat temu NASA przyznała kontrakty dwóm prywatnym firmom - SpaceX i Boeing na skonstruowanie amerykańskich rakiet i pojazdów kosmicznych.

Sukces misji Crew Dragon może oznaczać, że jeszcze w tym roku dojdzie do pierwszego lotu załogowego tej kapsuły. Podczas zakończonego właśnie lotu na jednym z siedzeń umieszczony był ubrany w kombinezon manekin, którego miejsce w przyszłości zajmą astronauci.

Należąca do Elona Muska - będącego jednocześnie szefem producenta samochodów elektrycznych, Tesli - firma SpaceX nie jest jedyną, która planuje załogowe loty na ISS. Na kwiecień podobny test swojej kapsuły Starliner zapowiedział koncern Boeing. Najwcześniej w sierpniu mógłby się natomiast odbyć załogowy lot tego pojazdu.

Źródło: IAR, media, Twitter

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze