Strzelanina w kanadyjskim parlamencie

Artykuł
TWITTER

Nie żyje napastnik, który postrzelił kanadyjskiego żołnierza przed parlamentem w Ottawie. Zmarł również kanadyjski żołnierz postrzelony przez napastnika. Informację tę potwierdziła kanadyjska policja. Policja wciąż próbuje zatrzymać pozostałych sprawców strzelaniny.

Kanadyjska telewizja CBC twierdzi, że mieliśmy do czynienia z trzema strzelaninami: w parlamencie, centrum handlowym Rideau i przed pomnikiem żołnierzy. Z kolei policja utrzymuje, iż były tylko dwa miejsca ataku: pomnik bohaterów wojennych i budynek parlamentu.

Minister skarbu Kanady Tony Clement powiedział agencji Reutera, że napastnik dotarł w budynku parlamentu aż do drzwi sali, w której odbywało się spotkanie premiera Stephena Harpera z parlamentarzystami.

Budynek parlamentu został otoczony przez policję. Premier Kanady Stephen Harper opuścił parlament. Jak poinformowało jego biuro, jest bezpieczny.

Żołnierz, do którego strzelał napastnik ciężko ranny, został przewieziony do szpitala. Jak potwierdziła kanadyjska policja, nie udało mu się przeżyć. Policja zastrzeliła również jednego z napastników.

Lokalne kanadyjskie media, informują, że żołnierze w garnizonach w całym kraju zostali poproszeni, by nie nosili mundurów poza służbą.

Zamach na żołnierzy

Do zdarzenia doszło dwa dni po tym, jak w Montrealu zginął żołnierz staranowany samochodem przez mężczyznę zainteresowanego radykalnym islamem. W ataku domniemanego islamisty rannych zostało dwóch żołnierzy kanadyjskich. Po tym wydarzeniu Kanada podniosła "z poziomu niskiego na średni" stopień zagrożenia terrorystycznego.

Nie wiadomo, czy sprawca ataku miał powiązania z dżihadystycznym Państwem Islamskim.

Konsekwencje strzelaniny

W związku z zamachem w Ottawie i poniedziałkowym atakiem na żołnierzy Kanadyjskie Siły Zbrojne postanowiły zamknąć bazy na terenie kraju dla osób postronnych.

Ponadto, w odpowiedzi na strzały w Ottawie, Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) zwiększyło liczbę samolotów pozostających w stanie pogotowia. NORAD to wspólne przedsięwzięcie USA i Kanady.

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Marie Harf oznajmiła, że amerykańska ambasada w Ottawie została zamknięta. Jak donosi telewizja CNN, na wszelki wypadek zamknięto też ambasadę Kanady w Waszyngtonie. Jak podają dziennikarze tej stacji w stan alarmu postawiono także agentów amerykańskiego FBI, którzy już pomagają Kanadyjczykom w sprawie ataku. Jak do tej pory nie wykluczono, ani nie potwierdzono związku zamachu terrorystycznego.

Zobacz nagranie z policyjnej akcji w budynku parlamentu:

 

Źródło: twitter, rmf24, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy