Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Stosunki Polski z Białorusią. Prof. Malicki: Łukaszenka to wytrawany gracz, nie róbmy sobie zbyt dużych nadziei

dcz 19:03 24 marca 2016
Prof. Jan Malicki Telewizja Republika
– Łukaszenka zobaczył, że jego sojusznik może w regionie zrobić, co zechce, Ukraina, Donbas, Krym - to tylko niektóre z przykładów. Białoruś jest w gorszej sytuacji niż Ukraina, bo ma o wiele więcej ludności rosyjskiej na wschodzie – mówił na antenie Telewizji Republika prof. Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Prowadzący odniósł się do spotkania szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego z prezydentem Łukaszenką. – Białoruś jest w coraz gorszej sytuacji gospodarczej. Jeżeli Niemcy z Rosją przeforsują ostatecznie budowę Nord Stream 2, Białoruś będzie w takiej samej sytuacji jak Polska oraz inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej w kwestii suwerenności energetycznej – mówił Malicki.

"Łukaszenka nie raz ogrywał Moskwę – to wytrawny gracz"

Zapytany o perspektywy demokratyzacji Białorusi, profesor był sceptyczny. – Na Białorusi nie ma perspektywy zmiany demokratycznej, dziś siły opozycyjne są słabsze niż 5, 10 lat temu. Polityka niestety wymaga czasami zostawiania wymogów etycznych za sobą, żeby spróbować coś wywalczyć – przekonywał. – Pamiętajmy, że mamy do czynienia z bardzo wytrawnym graczem, który nie raz ogrywał Moskwę. Nie możemy robić sobie zbyt dużych nadziei – dodał.

Gość TV Republika był pytany o to, jak w praktyce miałaby wyglądać normalizacja stosunków polsko-białoruskich. – Trzeba unormować pewne rzeczy - np. sytuację Związku Polaków na Białorusi, kwestie handlowe, wymiany edukacyjnej itp. (…) Główny interes Białorusi to uniezależnić się gospodarczo od Moskwy. Łukaszenka po prostu nie ma wyboru - w odróżnieniu od Ukrainy, jemu nikt nie przyjdzie z pomocą w przypadku agresji, Ukraina miała przynajmniej dobrą opinię – podsumował prof. Malicki.


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze